Zdjęcie poglądowe fot. PAP/Wojtek Jargiło

Poznań: od dziś XXVI edycja Dnia Judaizmu

Sobotnie przedstawienie musicalu „Skrzypek na dachu” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu rozpocznie serię wydarzeń zorganizowanych w ramach XXVI edycji Dnia Judaizmu. Z tej okazji do 18 stycznia w stolicy Wielkopolski zaplanowano koncerty, nabożeństwa i wystawy.

Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

W Poznaniu pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w ramach obchodów tegorocznej, 26. edycji Dnia Judaizmu, będzie sobotni, zaplanowany na godz. 19 w Teatrze Muzycznym, spektakl musicalu „Skrzypek na dachu”.

W ramach obchodów w środę, w synagodze przy ul. Stawnej, zostanie zorganizowane spotkanie w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej. Z kolei w czwartek, przy grobie rabina Akivy Egera, na cmentarzu żydowskim przy ul. Głogowskiej, wspólnie pomodlą się chrześcijanie i Żydzi.

>>> Abp Grzegorz Ryś: Dzień Judaizmu jest wyrazem troski o dobro Kościoła

W piątek, w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami”, zostanie otwarta wystawa “Judaica – sztuka nagrobna wielkopolskich Żydów”. 14 stycznia w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w ramach salonu poezji, aktor teatralny i filmowy Adam Ferency będzie czytał poezję Jerzego Ficowskiego.

Fot. Archidiecezja Poznańska

15 stycznia w Teatrze Nowym w ramach koncertu „Yiddish Tango” z zespołem Tango Attack wystąpi Olga Avigail Mieleszczuk. Dzień później, także w Teatrze Nowym, zaplanowano sceniczne czytanie fragmentów książki „Golem” autorstwa Macieja Płazy.

17 stycznia w Kościele św. Wojciecha metropolita poznański abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył nabożeństwu biblijnemu. Następnego dnia w Akademii Lubrańskiego zostanie wręczona nagroda „Menora Dialogu”, przyznawana przez Stowarzyszenie COEXIST i Fundację SIGNUM za „zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”.

Tegoroczne obchody Dnia Judaizmu w Poznaniu organizują Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej i Stowarzyszenie COEXIST.

Honorowymi patronami wydarzenia są: metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, a także rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska i rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych dr Aleksandra Iwaszkiewicz-Woda.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze