Poznań: peregrynacja relikwii bł. Karola de Foucauld

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

16 października w archidiecezji poznańskiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Karola de Foucauld. To kolejny etap wędrówki relikwii Małego Brata Jezusa po Polsce z okazji setnej rocznicy jego męczeńskiej śmierci.

Początek peregrynacji odbył się w kościele w Mosinie, a zakończy się 30 października w domu Wspólnoty Rodzina Serca Miłości Ukrzyżowanej w Bąblińcu. Prze ten czas relikwie nawiedzą kilka parafii z Poznania, Arcybiskupie Seminarium Duchowne, Duszpasterstwo Akademickie Plus przy zakonie franciszkanów, Wspólnotę Przymierze Miłosierdzia niektóre domy zakonne oraz jadłodajnie dla ubogich.

Diakon Jakub Drosik należący do grupy odpowiedzialnych za obchody 100. rocznicy narodzin błogosławionego podjął się organizacji peregrynacji po archidiecezji. Dla diakona znaczącym była duchowość bł. Karola de Foucauld, która zawierała się w słowach: kochać Boga, być Mu oddanym i posłusznym oraz naśladować Go całym swoim życiem.

Karol de Foucauld urodził się w 1858r. we Francji. W wieku 6 lat zmarli jego rodzice. W wieku nastoletnim odszedł od Kościoła i prowadził beztroskie życie jako wojskowy. Dopiero w wieku 23 lat, będąc już podporucznikiem, został wysłany do Algierii. Tam doświadczył czym jest islam. To doświadczenie sprawiło, że porzucił wojsko i w przebraniu kupca żydowskiego przemierzył Maroko. Po powrocie do Paryża spotkał charyzmatycznego spowiednika, dzięki któremu się nawrócił. Swoje nowe życie zaczął od pielgrzymki do Ziemi Świętej, odwiedzając m.in. Nazaret.

W 1890r. wstąpił do zakonu Trapistów, gdzie odkrył swoje powołanie nazareńskie. Dziewięć lat później wrócił do Ziemi Świętej i stworzył Regułę Pustelników Najświętszego Serca i Konstytucje Małych Braci Jezusa. Gdy wrócił do rodzinnego kraju przyjął święcenia kapłańskie i wyjechał do Algierii. Osiadł w krainie muzułmańskiego ludu koczowników. Tam zbudował pustelnię, gdzie podjął się pracy charytatywnej i walczył z niewolnictwem. Poniósł śmierć z ręki wrogiego tej krainie plemiona.

Benedykt XVI wyniósł brata Karola na ołtarze w 2005r.

fot. tiseb, flickr

Zobacz także
Wasze komentarze