Fot. pixabay

Poznań: rozpoczynają się wydarzenia związane 25. Dniem Judaizmu

Od poniedziałku 10 stycznia w Poznaniu odbywają się wydarzenia związane z Dniem Judaizmu. 17 stycznia w stolicy Wielkopolski odbędą się ogólnopolskie, jubileuszowe obchody pod hasłem „Moje myśli nie są myślami waszymi”. Do 20 stycznia w Poznaniu odbywać się będą spotkania, rozmowy, modlitwy, wystawy, spektakle i koncerty.

Organizatorami trwających do 20 stycznia wydarzeń są Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej i Stowarzyszenie Coexist. Przewodniczący stowarzyszenia ks. dr Jerzy Stranz podkreślił, że polski Kościół, jeden z niewielu w Europie, obchodzi Dzień Judaizmu – zawsze 17 stycznia, poprzedzając Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, co ma inspirować do odkrywania korzeni i więzi łączących chrześcijan z judaizmem.

>>> „Moje myśli nie są myślami waszymi” hasłem 25. Dnia Judaizmu w Polsce

Droga do oczyszczenia z uprzedzeń

Podał, że decyzją Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem to w Poznaniu odbędą się ogólnopolskie, jubileuszowe obchody 25. Dnia Judaizmu.

„Chcielibyśmy, aby był to czas, w którym będziemy rozbudzać naszą wyobraźnie i zdolność do myślenia bardziej na miarę naszego Boga – Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba, Boga Jezusa. To jedyna droga do oczyszczenia z uprzedzeń, niechęci i stereotypów, ale też do znajdywania nowych, twórczych postaw i słów, które mają być zwiastunami tego, co myśli i chce dla nas Bóg” – podkreślił ks. Stranz.

Cykl wydarzeń otworzy w poniedziałek wieczorem czytanie sceniczne „Listów do mojego palestyńskiego sąsiada” Yossiego Kleina Haleviego w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Poznaniu.

Centralne obchody

Centralne obchody 25. Dnia Judaizmu rozpoczną się 17 stycznia wspólną modlitwą chrześcijan i żydów przy grobie rabina Akivy Egera na cmentarzu żydowskim przy ul. Głogowskiej. Modlitwę poprowadzą naczelny rabin Polski Michael Schudrich i przewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Poznaniu. W pobliskiej Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych nastąpi otwarcie izby pamięci rabina Akivy Egera. Po południu odbędzie się nabożeństwo biblijne „Moje myśli nie są myślami waszymi”, któremu będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Komentarze wygłoszą metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Michael Schudrich
fot. PAP/Mateusz Marek

Za zbliżanie ludzi, kultur, religii i dialogów prof. Jan Grosfeld otrzyma „Menorę Dialogu”, nagrodę przyznawaną przez Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum. Główne obchody zwieńczy spotkanie podsumowujące 25-letnią historię Dnia Judaizmu w Polsce z udziałem prof. Stanisława Krajewskiego z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, bpa Rafała Markowskiego i prof. Jana Grosfelda z Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Dzień Judaizmu ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony corocznie 17 stycznia – w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze