Poznań: w piątek prezentacja Kalendarza Trzech Religii na 2022 rok
Wydawcy poznańskiego Kalendarza Trzech Religii zapraszają na konferencję prasową, która odbędzie się w piątek 17 grudnia 2021 r. o godz. 11.00 w Domu Misyjnym w Poznaniu przy ul. Ostatniej 14. Zostanie na niej zaprezentowana piąta edycja międzyreligijnego kalendarza na 2022 rok. W tym roku jego tematyka dotyczy wprowadzania pokoju, jedności.
„W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem” – to hasło inicjatywy, która łączy wyznawców różnych religii na poziomie lokalnym. Wydanie kalendarza związane jest z trwającym w naszym mieście od kilku lat dialogu tzw. trzech religii abrahamowych. Jest to wyjątkowa na tle całego kraju działalność międzyreligijna. Jej celem jest ukazanie różnorodności i możliwości pokojowego życia obok siebie wyznawców różnych religii.
>>> Chrześcijaństwo, islam i judaizm powinny blisko współpracować dla pokoju
W konferencji wezmą udział: Jędrzej Solarski – zastępca prezydenta Miasta Poznania; imam Józef Chadid – przewodniczący Ligi Muzułmańskiej RP, Alicja Kobus – przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu; o. Marcin Wrzos OMI – koordynator projektu, redaktor czasopisma „Misyjne Drogi” oraz portalu misyjne.pl, odpowiedzialny w archidiecezji poznańskiej za dialog z islamem. Dialog chrześcijańsko-żydowski trwa w Poznaniu już kilkanaście lat. Od kilku lat trwa też dialog chrześcijańsko-muzułmański, a niedawno pojawił się i żydowsko-muzułmański.
Pierwszy kalendarz trzech największych religii powstał w Katowicach, jest efektem prowadzonego w tym mieście dialogu międzyreligijnego oraz spotkań ekumenicznych. Pomysł ten trafił na podatny poznański grunt, gdzie w jednym fyrtlu żyją obok siebie – zazwyczaj w pokoju i wzajemnym szacunku – chrześcijanie, muzułmanie i żydzi. Jego celem jest choć odrobinę większe wzajemne poznanie się ludzi różnych religii oraz kultur. Ma służyć do prowadzenia dialogu życia, wyrażania sobie wzajemnego szacunku, składania życzeń z okazji obchodzonych świąt, które także zostały opisane w kalendarzu. Dialog życia polega na zgodnym, harmonijnym, pokojowym zamieszkiwaniu obok siebie, pomimo różnic wynikających z religii, w duchu wzajemnego szacunku i miłości, do których religie Abrahamowe wzywają swoich wyznawców.
Poznański Kalendarz Trzech Religii jest szczególny. Na pierwszych stronach zawiera w sobie opracowanie dotyczące różnicy rachuby czasu w tych religiach, a zarazem kulturze chrześcijańskiej, arabskiej i żydowskiej. Zawiera zarówno znane nam kalendarium juliańskie, ale też muzułmańskie i żydowskie, oparte na innych rachubach czasowych, bo datowanych od powstania świata (żydzi), czy pielgrzymki proroka Muhammeda z Mekki do Medyny (muzułmanie). Zawiera najważniejsze święta trzech religii, wyszczególnia dni ich modlitwy (dzień Pański, szabat, dzień zgromadzenia), nazwy poszczególnych miesięcy. W części dotyczącej chrześcijan pojawiają się święta nie tylko katolików, ale prawosławnych, protestantów czy starokatolików. Na poszczególnych kartach kalendarza znajdują się przede wszystkim zdjęcia związane z Poznaniem, a także wyjaśnienia dotyczące modlitwy, jej rodzajów i ich znaczenie dla chrześcijaństwa, islamu i judaizmu.
Kalendarz został wydany ze środków budżetowych Miasta Poznania i jest dostępny za darmo. Otrzymać go można: w siedzibie Urzędu Miasta Poznania, w punktach informacji kulturalnej (plac Wolności) i turystycznej (Stare Miasto), w synagodze, meczecie oraz w parafii i klasztorze oblatów w Poznaniu, jak i przez stronę www.misyjne.pl.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |