Poznań: większe szanse na mieszkanie dla seniorów i bezdomnych 

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Bezdomni, osoby doświadczone przemocą w rodzinie i seniorzy będą mieli większe niż dotychczas szanse wynajmu mieszkań w Poznaniu. Na 2017 r. prawo do wynajmu przyznano rekordowej liczbie 290 osób. 

Jak przyznaje prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak, wynik ten jest efektem wprowadzonych w połowie roku nowych zasad wynajmu mieszkań, którymi dysponuje miasto. Zlikwidowano kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, które nie miało wiele wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy. Wykluczało ono wiele osób w naprawdę trudnej sytuacji mieszkaniowej. Kryterium to mówiło, że na osobę przypada 5 m2 powierzchni pokoi w gospodarstwie wieloosobowym i 10 m2 w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Od teraz jedynym kryterium jest dochód osoby starającej się o najem. 

Dodatkowo wprowadzono system kwalifikacji punktowej polegający na premiowaniu osób po 70. roku życia, bezdomnych lub mieszkających na terenie ogródków działkowych czy osób dotkniętych przemocą w rodzinie. 

Zaledwie w ciągu czterech miesięcy, między lipcem a październikiem, rozpatrzono około 600 wniosków, a mieszkania przyznano 290 osobom. „Mieszkania uzyskujemy poprzez zmniejszenie liczby pustostanów i zoptymalizowanie zarządzania obecnym zasobem” – powiedział wiceprezydent Tomasz Lewandowski. 

W porównaniu z poprzednimi latami jest to naprawdę rekordowa liczba. W 2015 r. było takich osób 260, w 2014 – 121, w 2013 – 68, a w 2012 – zaledwie 49. 

Poznań: większe szanse na mieszkanie dla seniorów i bezdomnych 
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze