Fot. pixabay/jarmoluk

Poznań: współczesne wyzwania i zagrożenia dotyczące pracy ludzkiej

„Nie można dzisiaj nie zauważyć współczesnych zagrożeń związanych z wykonywaniem pracy, z relacjami pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, a także systemem prawnym regulującym rynek pracy. Jeśli dostrzegamy, że praca jest dla człowieka, to jednak należy również wskazać na współczesne zagrożenia, które powodują, że często człowiek staje się dla pracy” – zauważają członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w oświadczeniu nt. kwestii pracy, jej współczesnych wyzwań i zagrożeń z nią związanych.

Podczas konferencji prasowej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu tekst dokumentu zaprezentowali prof. dr hab. Jan Węglarz, przewodniczący Rady, dr hab. Szczepan Cofta oraz ks. prałat dr Paweł Deskur, sekretarz Rady.

Praca to obowiązek

„Praca jest powinnością moralną i obowiązkiem człowieka, wyrazem miłości do swoich bliskich, kształtuje ludzką osobowość i konstytuuje człowieka” – podkreślił dr hab. Szczepan Cofta. Zauważył, że dokument składający się z czterech części stanowi przypomnienie elementarnych zasad o ludzkiej pracy, wskazuje na współczesne niebezpieczeństwa związane ze środowiskiem pracy oraz wyzwania, a także przywołuje wielkopolskie tradycje pracy organicznej.

Fot. pixabay/Lynniet17

Dr hab. Szczepan Cofta zwrócił uwagę na relacje między pracodawcą i pracownikiem. „Każdy z pracowników powinien kierować się poszanowaniem pracy i mieć na uwadze dobro zakładu. Po stronie pracodawcy jest z kolei tworzenie i dbanie o dobre środowisko pracy” – stwierdził dr hab. Cofta.

>>> Wykształcenie, praca i towarzystwo chronią przed demencją

„Dzisiaj ważne jest, by przestrzenie naszej pracy, która pochłania jedną trzecią naszego życia, przybierały wymiar ludzki i uwzględniały wartości chrześcijańskie” – zaznaczył. Wskazując na zagrożenia dotyczące pracy, wymienił zmuszanie pracowników do stosowania się do tzw. ładu korporacyjnego, utratę godności, sensu i etosu pracy, która prowadzi do zjawiska wypalenia zawodowego, alienacji w życiu społecznym i rodzinnym, konsumpcjonizmu oraz życia na kredyt.

Godność

Ks. prałat dr Paweł Deskur zwrócił uwagę na fakt, że temat pracy staje się dziś ponownie ważną i żywo społecznie dyskutowaną kwestią. „Tematyka pracy była często i chętnie poruszana w latach 80. i 90. XX wieku, kiedy w Polsce wybuchła Solidarność, a św. Jan Paweł II w tych latach wielokrotnie zabierał głos w sprawie godności pracy i człowieka. Dzisiaj, choć zmieniły się warunki pracy, korporacyjność i styl pracy niosą ze sobą inne zagrożenia” – stwierdził sekretarz Rady.

W swoim dokumencie członkowie Rady Społecznej przypominają szczególną tradycję pracy organicznej w Wielkopolsce, jej znaczenie oraz postaci ją realizujące.

>>> O. Dzida SVD: praca wśród uchodźców uczy cierpliwości [ROZMOWA]

„Miała ona znaczenie nie tylko w czasach niewoli narodowej, gdy była też emanacją patriotyzmu, ale także w czasach niedawno minionych i współczesnych, gdy nasz region miał szansę stawać się wzorcem pracowitości, gospodarności i dobrego zarządzania” – czytamy w dokumencie.

fot. EPA/Santiago Gaviria

Autorzy oświadczenia wymieniają wybitne postaci realizujące zasady pracy organicznej, jak: doktor Karol Marcinkowski, Dezydery Chłapowski, Maksymilian Jackowski, Edmund Bojanowski, ks. Augustyn Szamarzewski, a także Hipolit Cegielski.

W dokumencie zaznaczono także potrzebę zwracania większej uwagi na działania „chroniące godność pracy, jej społeczną użyteczność i znaczenie, egzystencjalną doniosłość, a także sprawiedliwe wynagrodzenie”. Podkreślono też konieczność objęcia troską młodego pokolenia wchodzącego na rynek pracy i zapewnienie mu godziwego rozwoju i pomocy w realizacji celów życiowych. W skład Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim wchodzą reprezentanci różnych środowisk życia naukowego, kulturalnego i społecznego, wśród nich są wybitni profesorowie Polskiej Akademii Nauk i poznańskich uczelni.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze