leki apteka

Fot. pixabay

Pracownikiem apteki watykańskiej będzie… robot!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Istniejąca od 145 lat apteka watykańska postawiła na innowację: porządkowaniem ponad 40 tys. produktów oraz ich inwentaryzacją zajmą się w przyszłości roboty, poinformował watykański dziennik „L’Osservatore Romano”. Wsparciem dla ok. 60 pracowników apteki będzie produkowany w Niemczech robot o modelu „BD Rowa”.

Robot będzie sortował leki w magazynie tak, aby oszczędzać miejsce, zwracał uwagę na ich termin przydatności oraz przyspieszał wydawanie leków. Według watykańskiego dziennika, technika ma też zmniejszyć ilość błędów w wydawaniu leków. Ponadto spowoduje to skrócenie czasu oczekiwania przy okienku o pół godziny w aptece, którą odwiedza dwa tysiące osób. „L’Osservatore Romano” zwraca uwagę, że dla historycznej apteki, podobnie jak dla całego Watykanu nadszedł czas „dotrzymania kroku rozwojowi”, a ponadto dzisiejsi klienci mają inne potrzeby i życzenia. Apteka watykańska jest otwarta nie tylko dla pracowników Watykanu. Jej częścią jest także drogeria.

>>Grzechomaty i księża-roboty, czyli o… Kościele przyszłości?

W maju zorganizowano w Watykanie dwudniową konferencję specjalistów poświęconą robotom i etyce. Organizatorem międzynarodowej konferencji „Robotics, AI, and Humanity” była Papieska Akademia Nauk oraz Nauk Społecznych. Tematem obrad był stosunek człowiek-maszyna i jego konsekwencje społeczne, dla rynku pracy, ubóstwa i globalnego rozwoju gospodarczego. Dyskutowano też nad procesami automatyzacji w przemyśle, gospodarce, oświacie i medycynie. Ponadto omawiano nowe aspekty prowadzenia wojen oraz robotyki, sztucznej inteligencji i ludzkiej tożsamości.

Zobacz także
Wasze komentarze