Praga: najwyższe odznaczenie Republiki Czeskiej dla kard. Duki

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prymas Czech, kard. Dominik Duka OP otrzymał wczoraj z rąk prezydenta Miloša Zemana Order Lwa Białego pierwszej klasy – najwyższe odznaczenie Republiki Czeskiej. Jest ono przyznawane za wybitne zasługi dla kraju.

W swoim przemówieniu w dzień święta narodowego – 98 rocznicy ustanowienia Republiki Czechosłowackiej prezydent Zeman podkreślił znaczenie chrześcijańskich korzeni swej ojczyzny. Przypomniał, że również jego poprzednicy doceniali zasługi prymasów Czech. Życzył także pomyślnego rozwoju współpracy między Kościołem a państwem.

Kard. Dominik Duka OP urodził się 26 kwietnia 1943 r. w Hradec Králové w rodzinie oficera czeskiego wojska. W 1965 rozpoczął studia w seminarium duchownym w Litomierzycach, a w 1968 r. wstąpił do działającego w konspiracji zakonu dominikanów, przyjmując imię Dominik. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1970. Pięć lat później władze komunistyczne odebrały mu pozwolenie na posługę duszpasterską i przez 15 lat o. Duka pracował jako kreślarz w zakładach “Škody” w Pilznie. W latach 1975-86 był wikariuszem prowincjała dominikanów. Był też odpowiedzialny za konspiracyjną formację kandydatów do zakonu. W 1979 r. uzyskał licencjat z teologii biblijnej na Papieskim Wydziale Teologicznym św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W 1981 r. został skazany na 15 miesięcy więzienia za nielegalną z punktu widzenia komunistycznych władz działalność religijną. W więzieniu w Pilźnie-Borach poznał i zaprzyjaźnił się z późniejszym prezydentem niepodległej Czechosłowacji i Czech Václavem Havlem. W latach 1986-98 był prowincjałem dominikanów w ówczesnej Czechosłowacji, a następnie w Czechach i Morawach. Po 1989 r. kierował Konsultą Wyższych Przełożonych Zakonnych, a w latach 1992-96 był wiceprzewodniczącym Europejskiej Unii Wyższych Przełożonych Zakonnych. W latach 1990-99 wykładał teologię biblijną na Wydziale Teologicznym w Ołomuńcu. 6 czerwca 1998 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Hradec Králové. Sakrę przyjął 26 września 1998. W latach 2004-2008 był też administratorem apostolskim diecezji litomierzyckiej.

13 lutego 2010 Benedykt XVI mianował go arcybiskupem praskim, z czym łączy się godność prymasa Czech. 18 lutego 2012 roku ten sam papież włączył go do Kolegium Kardynalskiego. Kard. Duka od 2010 roku jest przewodniczącym episkopatu Czech.

Orderem Lwa Białego prezydenci Czech odznaczyli między innymi kolejnych prezydentów RP, Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Andrzeja Dudę.

st (KAI) / Praga

fot. Radio Watykańskie

Zobacz także
Wasze komentarze