Praga: zmarł zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego
14 stycznia 2025 r. w praskim szpitalu Na Františku po krótkiej chorobie zmarł w wieku 77 lat biskup Ladislav Hučko, egzarcha apostolski Kościoła greckokatolickiego w Republice Czeskiej.
Liturgia pogrzebowa w języku starosłowiańskim sprawowana będzie się w środę 22 stycznia 2025 r. o godz. 14.00 w katedrze św. Klemensa w Pradze, ul. Karlova 1. Głównym celebransem będzie metropolita Jonáš Maxim, arcybiskup Preszowa. Kaznodzieją będzie abp. Jan Graubner, arcybiskup Pragi i prymas Czech.
Ladislav Hučko urodził się 16 lutego 1948 r. w Preszowie w rodzinie księdza greckokatolickiego. Jego rodzina była prześladowana po przymusowej likwidacji Kościoła greckokatolickiego i musiała wyprowadzić się z Preszowa. Wrócili tam w 1955 r., ale do 1963 r. jego ojciec musiał pracować poza Preszowem i przyjeżdżał do rodziny tylko w niedziele. Kiedy w 1966 r. Ladislav Hučko nie został przyjęty na Wydział Teologiczny w Bratysławie, rzekomo z powodu braku miejsc, rozpoczął studia z fizyki eksperymentalnej na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Koszycach, które ukończył z wyróżnieniem w 1971 roku.
>>> Żołnierze w okopach pamiętali o uroczystości Objawienia Pańskiego [+GALERIA]
W 1972 r. zdał egzamin doktorski i obronił pracę doktorską w dziedzinie fizyki ciała stałego (RNDr.). Jednak ze względu na swoje poglądy religijne nie mógł pozostać na Wydziale Nauki i musiał szukać innej pracy. W latach 1973-1989 mieszkał w Bratysławie, gdzie prowadził prace badawcze w dziedzinie wydobycia ropy naftowej i gazu. W 1987 r. uzyskał stopień doktora nauk geologicznych (CSc.) na Uniwersytecie Górniczym w Ostrawie. Działał w nieformalnych grupach religijnych.
Przez kilka miesięcy po upadku totalitaryzmu komunistycznego pracował jako redaktor w słowackim tygodniku Katolícke noviny. W latach 1990-1991 pracował jako sekretarz wykonawczy Konferencji Episkopatu Słowacji. Po 1989 r. otworzyły się przed nim możliwości systematycznego studiowania teologii. W 1992 r. został wysłany do Rzymu na studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, które ukończył z tytułem doktora w 2000 roku. Tematem jego pracy doktorskiej były kosmologiczne idee rosyjskich myślicieli religijnych XIX i XX wieku.
>>> Grekokatolicy obchodzą jedno z najważniejszych świąt – Jordan
Święcenia kapłańskie przyjął 30 marca 1996 r. z rąk bp. Slavomira Miklovša, biskupa eparchii Križevac w Chorwacji. Po powrocie z Rzymu w 2000 r. zaczął wykładać teologię dogmatyczną w Instytucie Teologicznym w Koszycach i jednocześnie sprawować posługę duszpasterską w Centrum Geriatrycznym św. Łukasza w Koszycach. Był członkiem-założycielem i redaktorem naczelnym czasopisma teologicznego Verba Theologica, wydawanego wspólnie przez Instytuty Teologiczne w Koszycach i Spiskiej Kapitule. Przez rok posługiwał również jako ojciec duchowny w seminarium św. Karola Boromeusza w Koszycach. W 1997 r. opublikował książkę z refleksjami i medytacjami zatytułowaną „Życie jest relacją”.
24 kwietnia 2003 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go egzarchą apostolskim dla katolików obrządku bizantyjskiego w Republice Czeskiej i jednocześnie biskupem tytularnym Orestei. Sakrę biskupią otrzymał 31 maja 2003 r. w Pradze.
W 2004 r. habilitował się na Wydziale Teologicznym w Koszycach jako profesor nadzwyczajny w zakresie teologii dogmatycznej. W latach 2005-2011 był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Czech. Był członkiem Komisji Nauki Wiary i Komisji Edukacji Katolickiej.
>>> Jak będą wyglądały obchody Roku Jubileuszowego u grekokatolików?
Na terenie byłej Czechosłowacji Kościół greckokatolicki powstawał stopniowo od 1649 r., od Unii Użhorodzkiej, kiedy to część duchowieństwa prawosławnego nawiązała jedność z Rzymem. W 1818 r. papież ustanowił eparchię w Preszowie, a w 1933 r. utworzono centralną parafię w Pradze przy kościele św. Klemensa. Na początku II wojny światowej utworzono również parafię w Brnie, a po II wojnie światowej parafie powstały w sześciu innych czeskich miastach. W 1950 r. Kościół ten został zlikwidowany przez reżim komunistyczny i został przywrócony dopiero w 1989 roku. 1 stycznia 1993 r. w Pradze utworzono wikariat dla czeskich katolików obrządku bizantyjskiego, a trzy lata później utworzono również egzarchat apostolski.
W swoich obrzędach czescy grekokatolicy podkreślają cześć dla świętych Cyryla i Metodego. W Republice Czeskiej jest 25 parafii z 35 kapłanami. Liczba wiernych w Czechach rośnie, ale jest to raczej konsekwencją wysokiego odsetka stałych imigrantów, do których należą głównie Słowacy i Ukraińcy. Stanowią oni znaczny odsetek wiernych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |