„Prawda i wolność”- wystawa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce [+GALERIA]
W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zaprezentowano wystawę „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko” poświęconą postaci kapelana Solidarności w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą jego męczeńskiej śmierci.
Podczas konferencji prasowej przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki Paweł Kęska poinformował, że na wystawie prezentowane są nieznane dotąd fotografie i przedmioty przedstawiające życie księdza Jerzego i jego działalność na tle najważniejszych wydarzeń politycznych z tamtych lat.
Osobiste pamiątki
„Są to przedmioty z domu ks. Jerzego. Siostra księdza przekazała figurę Maryi, którą miała w domu i modliły się przed nią jej dzieci, jest rodzinny kilim przekazywany w rodzinie Popiełuszków z pokolenia na pokolenie. Jest kielich, z którego ks. Jerzy korzystał podczas odprawiania mszy św., jest stuła, którą otrzymał od hutników w 1984 r., są buty, w których zginął, są jego rękopisy” – wymienił. Podkreślił, że celem wystawy jest nie tylko pokazanie historii ks. Jerzego, ale skłonienie do refleksji i „próba zrozumienia, jakim był człowiekiem”.
„Ostatnia część wystawy, nazwana Apokalipsą, to jest pytanie do widza, kim jest, czego chce i co chce z tym życiem zrobić? Ks. Popiełuszko nie umarł za walkę z komunizmem, ale za naszą świętość, wolność, za nasze zbawienie. Dlatego po przejściu tej wystawy i szczerym wsłuchaniu się w jego słowa mamy nadzieję, że widz zostanie przemieniony” – zaznaczył.
>>> Marek Popiełuszko: pamiętam ks. Jerzego bardzo dobrze. To był mój wujek [PODKAST]
Przekraczał ramy
Autor scenariusza wystawy dr Łukasz Kossowski wyjaśnił, że celem wystawy była także zmiana „powszechnie obowiązującego wizerunku ks. Jerzego Popiełuszki jako kapłana i męczennika poprzez pokazanie go jako tego, który przekraczał ramy Kościoła instytucjonalnego, wkraczał w lud i utożsamiał się z nim”. „Dotarliśmy do momentów, które to naocznie ukazują. Przykładowo jest to moment wkroczenia w celu sprawowania mszy św. podczas strajku w Hucie Warszawa” – mówił.
Podkreślił, że wystawa ukazuje kluczowe momenty życia ks. Jerzego Popiełuszki, począwszy od dzieciństwa spędzonego we wsi Okopy poprzez przymusową służbę wojskową, posługę kapłańską, podróże, posługę jako kapelana Solidarności aż po męczeńską śmierć. Zdaniem dr. Kossowskiego tytuł wystawy „Prawda i wolność” zaczerpnięty został z ostatniej homilii, którą ks. Popiełuszko wygłosił tuż przed śmiercią w Bydgoszczy.
Testament ks. Jerzego
„W tej homilii ksiądz Popiełuszko zawarł w zasadzie swój testament, swoje przesłanie, z którego wyjęliśmy dwa słowa: prawda i wolność. To są tak podstawowe wartości – o których się właśnie zapomina – że określają sens ludzkiego życia. Te dwa słowa są tak potężne, określają życie i zadanie księdza (Popiełuszki) i są zadaniem dla każdego z nas dziś, tu i teraz” – ocenił.
Zaznaczył, że narracja wystawy prowadzona jest dwutorowo: wypowiedzi ks. Jerzego Popiełuszki kontrapunktowane są przez zapiski Służby Bezpieczeństwa, a fotografie dokumentalne przeplatane są dziełami sztuki współczesnej inspirowanymi życiem ks. Popiełuszki wypożyczonymi z polskich muzeów i kolekcji prywatnych.
Organizatorem wystawy „Prawda i wolność. Ksiądz Jerzy Popiełuszko” jest Muzeum Archidiecezji Warszawskiej we współpracy z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 3 listopada w godzinach od 12.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku, a w weekendy od godz. 12.00 do 16.00.
Duszpasterz Solidarności i ludzi pracy
Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.
Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili oni do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.
Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności. Parafia św. Stanisława Kostki jest głównym miejscem kultu błogosławionego.
Galeria (12 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |