Fot. PAP/Szymon Łabiński

Prawie 5 tys. interwencji strażaków w związku z opadami śniegu w ciągu ostatniej doby

5 tys. 222 razy wyjeżdżali strażacy ostatniej doby na interwencje w całym kraju, najczęściej do zgłoszeń dotyczących zagrożeń związanych z opadami śniegu, a 262 razy do pożarów – podał w niedzielę rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

4 tys. 792 sobotnie wyjazdy strażaków miały związek w przeważającej większości z opadami śniegu oraz wypadkami drogowymi, w których zginęło 28 osób, a 182 zostały rannych.

W sumie strażacy wyjeżdżali 5 tys. 222 razy, w tym 262 razy do pożarów. Dwie osoby zmarły w wyniku pożaru mieszkalnego budynku jednorodzinnego w Tatarach w powiecie nidzickim (woj. warmińsko-mazurskim). W akcji ratunkowej uczestniczyło tam sześć samochodów i 20 strażaków.

>>> Czy można oswoić się ze śmiercią? Opowieść o tym, jak wygląda dyżur ratownika medycznego i strażaka

Oprócz tego mężczyzna zmarł po samopodpaleniu na posesji w Baniach w powiecie gryfińskim (woj. zachodniopomorskim) – podał rzecznik prasowy PSP.

Brygadier wskazał, że w Szczecinie ewakuowano też w sobotę 37 osób – w tym cztery za pomocą drabiny mechanicznej podczas pożaru namieszkania na drugim piętrze w 12-piętrowym bloku. W pożarze zginęła tam jedna osoba, a pięć podtruło się gazami. W akcji uczestniczyło sześć samochodów i 20 strażaków.

W związku z opadami śniegu w sobotę strażacy najczęściej interweniowali w woj. małopolskim – 2 tys. 79 razy, w podkarpackim – 816 a w mazowieckim 433 razy. Rzecznik prasowy podał, że w niedzielę od północy do godz. 6 łącznie były 33 takie zdarzenia – najwięcej w woj. małopolskim – 12.

>>> Duszpasterz strażaków: poświęcacie dla innych zdrowie i życie

W niedzielę o 1 w nocy strażacy interweniowali po zatruciu tlenkiem węgla w budynku jednorodzinnym w Markach pod Warszawą. Przytomne jedna osoba dorosła i trójka dzieci trafili do szpitala. Strażacy w budynku wykryli znaczne stężenie czadu. Rzecznik zaznaczył, że 168 alarmów, po przybycie strażaków na miejsce, okazało się fałszywych.

Kierzkowski przypomniał, że obowiązują wydane przez IMGW ostrzeżenia hydrologiczne w woj. lubelskim – 3 stopnia dla zlewni rzeki Krzny i wyższe – 2 stopnia dla zlewni Tanwi i rzeki Huczwa. Ostrzeżenie 2 stopnia wydano też dla Biebrzy, Narwi i rzeki Supraśl w woj. podlaskim oraz Lubaczówki w woj podkarpackim – wyliczył rzecznik. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze