Prawosławna pielgrzymka w drodze do Supraśla. Także na kajakach
Około czterystu osób bierze udział w prawosławnej pieszej pielgrzymce, która w poniedziałek po południu wyruszyła z Białegostoku do Supraśla. Pątnicy zdążają na dwudniowe uroczystości ku czci Supraskiej Ikony Matki Boskiej, należące do głównych świąt w supraskim klasztorze.
Uczestnicy tej pielgrzymki do pokonania mają kilkanaście kilometrów. Do supraskiego klasztoru dotrą przed wieczornym nabożeństwem inaugurującym obchody. Te odbywać się będą przy ołtarzu polowym przed główną monasterską cerkwią. Głównej liturgii we wtorek ma przewodniczyć zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Jeszcze przed poniedziałkową inauguracją obchodów kajakami, przypłynie rzeką Supraśl 40-osobowa grupa pątników, którzy swą trasę rozpoczęli w Nowosiółkach. Ich podróż to nawiązanie do historycznego przekazu o założeniu supraskiego monasteru. Mowa jest w nim o tym, że mnisi z Gródka, szukając bardziej ustronnego miejsca dla swojej działalności, spławili rzeką Supraśl krzyż, a w miejscu, w którym ów krzyż zatrzymał się, powstał klasztor.
Historia męskiego monasteru Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu ma ponad 500 lat. Uważany jest on za jedno z najważniejszych w kraju sanktuariów cerkiewnych. Święto Ikony Matki Boskiej jest jednym z najważniejszych w tym monasterze. Pierwsza czczona w klasztorze ikona pochodziła z 1503 r. i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami, a ikonę czcili zarówno prawosławni, jak i katolicy. W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los jest nieznany. Ikona w Supraślu jest kopią wykonaną przed ponad stu laty z okazji jubileuszu 400-lecia klasztoru zwanego Ławrą Supraską.
>>> W cerkiewne święto proroka Eliasza wierni modlą się o szczęśliwe zakończenie żniw
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Metropolita Sawa wystosował przed wakacjami specjalną odezwę do wiernych, apelując do nich, aby w trwającym właśnie spisie deklarowali swoją przynależność do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Galeria (4 zdjęcia) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |