Prawosławna Wielkanoc: „odwagi, Jam zwyciężył świat”
Tegoroczne uroczystości paschalne, które w prawosławiu mają szczególnie podniosły charakter, odbywają się 19 kwietnia w pustych świątyniach ze względu na pandemię Covid-19. Dotyczy to zwłaszcza stolicy Rosji, która jest głównym ośrodkiem zachorowań z tego powodu w wymiarach całego kraju. Także w stolicy Rosja jest największa świątynia prawosławna na świecie – to Sobór Chrystusa Zbawiciela. Tam także uroczystość odbyła się bez udziału wiernych. Mogli oni korzystać z transmisji internetowych.
Trudno jest pozostawać człowiekiem bez nadziei wieczności. Nadzieja ta żyje w sercach wszystkich lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy, darczyńców i tych wszystkich, którzy służą wielkodusznie ciepiącym braciom w duchu poświęcenia, samozaparcia i miłości. Pośród tego niewypowiedzianego kryzysu „pachną” oni zmartwychwstaniem i nadzieją. (patriarcha Bartłomiej)
Koronawirus „pokazał, jak kruchy jest człowiek, jak łatwo opanowują go strach i rozpacz, jak bardzo bezradne okazują się nasza wiedza i nasze zadufanie w sobie, jakże bezpodstawny jest pogląd, iż śmierć jest wydarzeniem u kresu życia oraz że zapominanie lub odpychanie jej jest słusznym sposobem podejmowania tego zagadnienia” – stwierdził duchowy zwierzchnik światowego prawosławia. Zaznaczył, że jednak „należymy do Chrystusa”, toteż „obecność bólu i śmierci, choć oczywiste, nie stanowią ostatecznej rzeczywistości”.
Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, nawiązując do pozbawienia wiernych możności udania się w tych dniach do cerkwi, zwrócił uwagę, że „wiara daje siłę życia i przeciwstawiania się, z Bożą pomocą, wszelkiemu złu i różnym próbom, które biją w nas dziś wraz z szerzeniem się tego groźnego wirusa”. Zdaniem Cyryla, wirus ten wystawił cała planetę na „niezwykłe próby”, ale „zostaliśmy wezwani do zachowania pokoju wewnętrznego i do pamiętania o słowach Zbawiciela, wypowiedzianych w przededniu Jego odkupieńczej męki: «Na tym świecie doświadczacie udręk, ale odwagi: Jam zwyciężył świat!»”. Patriarcha podkreślił na zakończenie, że „żadne zewnętrzne ograniczenie nie powinno rozerwać naszej jedności ani oderwać nas od prawdziwej wolności duchowej, zdobytej dzięki poznaniu naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa”.
Życzenia przewodniczącego KEP
W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki złożył życzenia wielkanocne wszystkim Polakom wyznania prawosławnego, którzy w niedzielę obchodzą Wielkanoc. – Życzę, aby paschalne „Alleluja” rozjaśniało mroki codzienności, wypełniało nadzieją i było źródłem niegasnącego pokoju – napisał przewodniczący Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce Zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy.
Radosne „Alleluja” brzmi w tym roku inaczej. Ogólnoświatowa epidemia sprawiła, że człowiek – z jednej strony podbijający kosmos, z drugiej eksplorujący mikroświaty – na nowo odkrywa swoją ograniczoność, kruchość i zależność. Wielkanocne „Alleluja” staje się więc radosnym okrzykiem nadziei, która jest silniejsza od naszych lęków, ograniczeń, cierpienia i śmierci, a jednocześnie jest wezwaniem do solidarności, odpowiedzialności i pomocy. (abp Stanisław Gądecki)
Abp Gądecki złożył też życzenia wielkanocne wiernym Kościoła greckokatolickiego. – Życzę, aby słowa Zmartwychwstałego Pana i doświadczenie Jego obecności w Kościele przepełniały głębokim pokojem i nadzieją – napisał przewodniczący KEP w liście skierowanym do abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. – Wojna na Ukrainie, epidemia koronawirusa, niepewność ekonomiczna sprawiają, iż dobitniej niż w latach minionych brzmi orędzie Zmartwychwstałego Pana – „nie lękajcie się!” – czytamy w liście.
Galeria (3 zdjęcia) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |