Prawosławne i grekokatolickie uroczystości ku czci św. Mikołaja
W katedrze prawosławnej w Białymstoku odbyły się w sobotę uroczystości ku czci św. Mikołaja Cudotwórcy. Jest on patronem tej katedry – najważniejszej świątyni prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Oprócz prawosławnych, święto w tym terminie obchodzą też grekokatolicy.
Według kalendarza juliańskiego, z którego przy ustalaniu dat świąt religijnych korzysta polska Cerkiew, uroczystość ku czci św. Mikołaja przypada 19 grudnia w kalendarzu gregoriańskim (obecnie powszechnym), czyli trzynaście dni po tradycyjnych mikołajkach.
Głównej liturgii w prawosławnej katedrze św. Mikołaja w Białymstoku przewodniczył ordynariusz diecezji abp Jakub.
>>> Kim są grekokatolicy? Rozmowa z proboszczem parafii grekokatolickiej w Wałczu
Dzień poświęcony temu świętemu obchodzili w sobotę też grekokatolicy, m.in. z Podkarpacia. Również tu w cerkwiach odprawiane były nabożeństwa związane z kultem św. Mikołaja.
Jak zaznaczył ks. Andrzej Żuraw, dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy, to jeden ważniejszych świętych dla chrześcijan wschodnich. „Szczególną uwagę zwraca się na dobroć św. Mikołaja. Natomiast jego podobizna zajmuje poczesne miejsce w każdym ikonostasie. Znajduje się wśród głównych ikon” – dodał duchowny.
>>> Historia Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych szacują na 450-500 tys. osób. W ostatnim spisie powszechnym GUS przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim.
Liczba grekokatolików w Polsce szacowana jest na ponad 33 tys. wiernych. Mieszkają m.in. w województwach: podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |