fot. Karolina Binek/misyjne.pl

Prawosławny abp Jakub: do naszych domów podrzuca się obcą ideologię

Na konieczność właściwego duchowego przeżywania świąt zwraca uwagę prawosławny abp Jakub. W jego ocenie, pod pretekstem tolerancji podejmowane są próby usunięcia wszystkiego, co chrześcijańskie. – Do naszych domów podrzuca się obcą ideologię oraz światopogląd niezgodny z tradycją i historią – pisze w orędziu z okazji Bożego Narodzenia.

Większość prawosławnych w Polsce, zwłaszcza we wschodniej części kraju, obchodzi Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach. Wigilia tych świąt wypada 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.

W udostępnionym orędziu ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub zwraca uwagę na konieczność właściwego przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia.

>>> Komisja Europejska chce zakazać „Bożego Narodzenia”?

prawosławie lublin boże narodzenie
fot. PAP/Wojtek Jargiłło

Święta jak pusta wydmuszka

Jak przyznaje, z wielkim smutkiem należy jednak konstatować, że tego właściwego przygotowania jest coraz mniej.

– Choć świętują wszyscy, to jednak głębia u każdego jest różna. Niektórzy te dni traktują jako możliwość zysku ze sprzedaży choinek, ozdób i potraw. Inni znów postrzegają święta jako dodatkowe dni wolne od pracy i nauki; są też tacy, którzy uważają, że to dobra możliwość do wyjazdu na narty. Tylko nieliczni przeznaczają święta na wyjątkową modlitwę, refleksję i kontemplację tajemnicy wcielenia Boga – napisał hierarcha.

Jak podkreślił, nikt nie neguje, że w przeżywaniu świąt ważne jest zadbanie o przyozdobiony dom i świąteczny stół. –Elementy te, rozweselając nas, pomagają odczuwać wewnętrzną radość święta. Bez zadbania jednak o naszą wewnętrzną stronę, stają się pustą wydmuszką, są niczym ciało bez duszy. Są martwą tradycją, a właściwie jedynie zachowanym zwyczajem przodków (…), który nie ma nic wspólnego z prawdziwym chrześcijańskim przeżywaniem świąt – dodał abp Jakub.

Ostrzega też w swoim orędziu, że historia potwierdza, iż obojętność w sprawach wiary zawsze „przeradzała się we wrogość względem chrześcijan i zazwyczaj wyrażała się w prześladowaniach”.

>>> W Parlamencie Europejskim nie było szopki bożonarodzeniowej. Dlaczego?

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Dawać świadectwo

Nawiązując do takich informacji, by współcześnie nie używać nazwy „Boże Narodzenie”, a zastąpić je słowami „okres świąt” ocenił, że pod pretekstem tolerancji próbuje się usunąć „wszystko, co chrześcijańskie”.

– Do naszych domów podrzuca się obcą ideologię i światopogląd niezgodny z tradycją i historią. Upadek wiary i odstępstwo od Boga zawsze prowadziły do wydarzeń tragicznych – pisze abp Jakub i pyta w swoim orędziu, czy „nie jest to zwiastun tego, co nas czeka?”.

– By temu zapobiec, zacznijmy od siebie, powiedzmy o tym naszym bliskim i znajomym. Przywołajmy ich do wiary, wskażmy właściwy cel ludzkiego istnienia. Powiedzmy o życiu wiecznym, pokażmy przykłady świętych, wskażmy prawdziwe wzorce z bogatej historii. A przede wszystkim – pomóżmy im nauczyć się modlić; modlitwa jest bowiem siłą, która zachowuje świat – zaapelował.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze