Fot. pixabay/ jankow

Prawosławny Kościół Ukrainy wzywa Kościół promoskiewski do jedności

Synod Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) wezwał duchowieństwo Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) do jedności i do wspólnego tworzenia jedynego autokefalicznego Kościoła lokalnego, zgodnie z kanonami tomosem (dekretem) o autokefalii.

Apel zawarto w oświadczeniu synodalnym, będącym reakcją na niedawną wypowiedź hierarchii UKP PM, jakoby Rosja rozpoczęła wojnę w Ukrainie z powodu tomosu, byłego prezydenta Petra Poroszenki i powstania PKU.

„Tak jak wielu z was, my również ze smutkiem i rozczarowaniem dowiedzieliśmy się o decyzji i oświadczeniu, które w imieniu Patriarchatu Moskiewskiego w Ukrainie ogłoszono w ubiegłym tygodniu” – napisali biskupi PKU. Wezwali kierownictwo UKP PM do „otrząśnięcia się z odurzenia moskiewskiego i letargicznego wyczerpania, do spojrzenia na rzeczywiste życie Kościoła i społeczeństwa oraz na ich potrzeby i pragnienia”.

„W imieniu Prawosławnego Kościoła Ukrainy jeszcze raz wzywamy was do jedności, do wspólnego tworzenia jedynego autokefalicznego Kościoła lokalnego, jak to określają kanony i tomos o autokefalii” – zaapelował Święty Synod PKU. Przypomniał, że 30 lat temu Moskwa „oszukała was, obiecując odpowiedzieć na soborowo [zbiorowo] poświadczone pragnienie Kościoła prawosławnego w Ukrainie otrzymania niezależnego administracyjnie ustroju autokefalicznego”.

>>> Diecezja płocka przekazała 3 tys. euro greckokatolickiej archidiecezji kijowskiej

fot. PAP/Wojtek Jargiło

Spór

„Gdzie jest ta decyzja, obiecana w Moskwie jeszcze w 1992 roku? Jak wykonano obietnice walki o autokefalię, które 30 lat temu składali na piśmie hierarchowie w Kijowie i Charkowie?” – zapytali retorycznie biskupi PKU. W odpowiedzi zwrócili uwagę, że zamiast konkretnych kroków i postanowień „znów proponują wam «umiarkowanie i dyskusje», licząc na to, że wasze kierownictwo będzie mogło pozostawić wszystko tak, jak było w przeszłości”.

>>> Łódź: poświęcenie karawanu do przewozu poległych w Ukrainie

Kierownictwo PKU zapewniło, że parafie i wspólnoty, które dołączą do nich, zachowają swe tradycje, będą mogły swobodnie wybierać język sprawowania liturgii itp. „Proboszczowie i księża, popierający decyzję swych parafian, pozostaną na swoich stanowiskach. To samo dotyczy też hierarchów Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie, jeśli zapragną wykonać obowiązek kanoniczny i pójść wyznaczonym przez tomos w sprawie autokefalii porządkiem kościelnym” – stwierdzono w oświadczeniu PKU.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze