Υπουργείο Εξωτερικών – Συνάντηση ΥΠΕΞ Σ. Λαμπρινίδη με τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας Θεόδωρο Β’ (Αθήνα, 13.07.2011)- Foreign Minister Lambrinidis meets with Patriarch of Alexandria Theodoros II (Athens, 13 July 2011), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20710793

Prawosławny patriarcha Aleksandrii na obiedzie u papieża

Prawosławny patriarcha Aleksandrii i Całej Afryki Teodor II gościł na obiedzie u papieża Franciszka. Do spotkania obu zwierzchników kościelnych doszło w sobotę 21 stycznia. Watykańskie biuro prasowe nie poinformowało o niej, gdyż wizyta miała charakter prywatny.

Natomiast na stronie internetowej patriarchatu podano, że do spotkania doszło na zaproszenie papieża. Celem wizyty patriarchy i towarzyszącej mu delegacji było przedstawienie Biskupowi Rzymu „wielostronnego dzieła misyjnego i humanitarnego, jakie starożytny Patriarchat Aleksandrii pełni na całym kontynencie afrykańskim”. Była to jednocześnie okazja do wymiany poglądów, refleksji i propozycji „na temat aktualnych, obiektywnych problemów, jak również przeszkód tworzonych dla misji”. [Jest to zapewne aluzja do działań Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, który niedawno ustanowił własne struktury w Afryce – KAI].

>>> Etiopia: rozłam w Kościele Tewahedo

Solidarność i braterstwo między narodami

W czasie rozmów poruszono istotne problemy charakteryzujące dzisiejszy świat, stosunki międzynarodowe i trudne życie wielu narodów. Papież i patriarcha skupili się na kwestiach ubóstwa i nędzy, zmian klimatycznych, ruchów migracyjnych, ochrony praw człowieka i nierówności społecznych, ochrony praw dzieci i kobiet oraz fundamentalizmu religijnego. Szczególny nacisk położyli na promowanie solidarności i braterstwa między narodami.

W spotkaniu udział wzięli: kard. Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, jej sekretarz bp Brian Farrell i podsekretarz prał. Andrea Palmieri, a także prawosławny metropolita Gwinei Jerzy, metropolita Botswany Gennadiusz i biskup pomocniczy Narcyz. Tłem dla rozmów była rosyjska agresja na Ukrainę i uznanie w 2019 roku przez patriarchę Teodora II autokefalii Ukraińskiego Kościoła Ukrainy. Zdaniem portalu Il Sismografo, prywatny charakter spotkania miał na celu niedrażnienie Patriarchatu Moskiewskiego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze