Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kończy 75 lat
W dwa lata po przyjęciu święceń kapłańskich w lipcu 1973, kard. Ladaria obronił doktorat w Rzymie pracą o Hilarym z Poitier (ok.315-367), a następnie był wykładowcą dogmatyki przez dziewięć lat w Madrycie, od 1094 na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Ponadto w latach 1986-1994 był wicerektorem tej uczelni jezuickiej.
Inaczej niż jego poprzednik kard. Müller, obecny prefekt Kongregacji Nauki Wiary bardzo powściągliwie kontaktuje się z mediami. Kardynał „z powodów mających związek z jego instytucjonalną rolą, nie udziela wywiadów”, brzmiała odpowiedź na kierowane zapytania.
Pytany o rzekomą „protestantyzację” Kościoła katolickiego kard. Ladaria odpowiedział niedawno, że „niektóre kręgi” popierają dostęp kobiet do urzędów w Kościele, czy też domagają się dobrowolności celibatu. „Ale nie sądzę, aby to w jakiś sposób zagrażało naszej wierze katolickiej” – te słowa kard. Ladarii zacytowano w książce poświęconej kardynałom mianowanym przez papieża Franciszka. Ladaria otrzymał godność kardynała pod koniec czerwca 2017.
W maju tegoż roku zaprosił do Watykanu pięciu biskupów niemieckich, by rozmawiać z nimi na temat ogłoszonych przez Konferencję Biskupów Niemieckich wskazówek duszpasterskich dotyczących udzielania Komunii św. małżeństwom katolicko-ewangelickim. Swoje krytyczne stanowisko i wątpliwości wobec tego dokumentu przesłało do Watykanu siedmiu biskupów niemieckich. Zdaniem kard. Ladarii dokument zawiera szereg nierozwiązanych problemów znacznej wagi i papież doszedł do wniosku, iż „dokument nie dojrzał jeszcze do publikacji”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |