Fot. Domena Publiczna

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kończy 75 lat

Kard. Luis Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kończy 19 kwietnia 75 lat. Hiszpański duchowny, mianowany przez papieża Franciszka w lipcu 2017, zastąpił na tym urzędzie kard. Gerharda Ludwiga Müllera, którego pięcioletnia kadencja dobiegła końca i papież jej nie przedłużył. Już w 2008 roku ówczesny papież Benedykt XVI mianował kard. Ladarię sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary.

Kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer urodził się 19 kwietnia 1944 w Manacor na Majorce. Przed wstąpieniem w 1966 do zakonu jezuitów studiował prawo w Madrycie. Już jako zakonnik studiował filozofię i teologię początkowo w Madrycie, a w latach 1970-1973 w wyższej szkole jezuitów Sankt Georgen we Frankfurcie nad Menem.

W dwa lata po przyjęciu święceń kapłańskich w lipcu 1973, kard. Ladaria obronił doktorat w Rzymie pracą o Hilarym z Poitier (ok.315-367), a następnie był wykładowcą dogmatyki przez dziewięć lat w Madrycie, od 1094 na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Ponadto w latach 1986-1994 był wicerektorem tej uczelni jezuickiej.

Fot. twitter.com

Inaczej niż jego poprzednik kard. Müller, obecny prefekt Kongregacji Nauki Wiary bardzo powściągliwie kontaktuje się z mediami. Kardynał „z powodów mających związek z jego instytucjonalną rolą, nie udziela wywiadów”, brzmiała odpowiedź na kierowane zapytania.

Pytany o rzekomą „protestantyzację” Kościoła katolickiego kard. Ladaria odpowiedział niedawno, że „niektóre kręgi” popierają dostęp kobiet do urzędów w Kościele, czy też domagają się dobrowolności celibatu. „Ale nie sądzę, aby to w jakiś sposób zagrażało naszej wierze katolickiej” – te słowa kard. Ladarii zacytowano w książce poświęconej kardynałom mianowanym przez papieża Franciszka. Ladaria otrzymał godność kardynała pod koniec czerwca 2017.

W maju tegoż roku zaprosił do Watykanu pięciu biskupów niemieckich, by rozmawiać z nimi na temat ogłoszonych przez Konferencję Biskupów Niemieckich wskazówek duszpasterskich dotyczących udzielania Komunii św. małżeństwom katolicko-ewangelickim. Swoje krytyczne stanowisko i wątpliwości wobec tego dokumentu przesłało do Watykanu siedmiu biskupów niemieckich. Zdaniem kard. Ladarii dokument zawiera szereg nierozwiązanych problemów znacznej wagi i papież doszedł do wniosku, iż „dokument nie dojrzał jeszcze do publikacji”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze