Fot. PAP/Rafał Guz

Premier Mołdawii: wsparcie Polski jest niezwykle ważne w mołdawskim procesie akcesyjnym do UE

Wsparcie Polski jest niezwykle ważne w naszym procesie akcesyjnym do Unii Europejskiej; od naszych polskich przyjaciół uczymy się jak inteligentnie w nim negocjować – powiedział w środę premier Mołdawii Dorin Recean.

W środę po południu premier Donald Tusk przybył do Kiszyniowa, gdzie spotkał się z premierem Dorinem Receanem. Podczas wizyty Tusk spotkać ma się także z prezydent Mołdawii Maią Sandu, oraz przewodniczącym parlamentu Igorem Grosu. Polski premier wygłosi też przemówienie przed mołdawskim parlamentem. Podczas wspólnej konferencji prasowej, premier Mołdawii mówił wsparciu Polski w mołdawskim procesie akcesyjnym do Unii Europejskiej.

„Od naszych polskich przyjaciół uczymy się jak negocjować inteligentnie w naszym procesie akcesyjnym. Wsparcie Polski na tym etapie jest niezwykle ważne” – powiedział Recean.

Premier Mołdawii przekonywał, że Polska jest przykładem do naśladowania w „absorpcji funduszy europejskich” po dołączeniu do UE.

„Po 20 latach od dołączenia (Polski do UE – PAP) widzieliśmy, że tą drogą podążali z ogromną determinacją i odwagą po to, aby tworzyć u siebie w domu życie pełne dobrobytu” – mówił.

Jak stwierdził Recean, „Mołdawia miała wiele szans, których niestety nie wykorzystała”. „Ale teraz jesteśmy zdecydowani, żeby nie stracić okazji zrealizowania narodowego celu, dlatego chcemy być przygotowani na to, by stać w jednym rzędzie z innymi państwami UE” – podkreślił.

Fot. PAP/Rafał Guz

Premier Mołdawii podkreślał także istotę wsparcia Ukrainy i podziękował Polsce za wsparcie w „zrównoważonym rozwoju Republiki Mołdawii”.

Mołdawia zyskała status kandydata do Unii Europejskiej w czerwcu 2022 r. W grudniu 2023 r. liderzy UE wyrazili polityczną zgodę na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Mołdawią, a także Ukrainą. Te jednak nie mogły się zacząć bez przyjęcia tzw. ram negocjacyjnych – mapy drogowej wyznaczającej zasady i przebieg rozmów akcesyjnych wraz z ich poszczególnymi rozdziałami. Ambasadorowie krajów członkowskich zatwierdzili te ramy dla obu krajów w czerwcu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze