Wojnicz, 13.11.2016. Premier Beata Szyd³o przemawia na konwencji „Kongres Wsi Polskiej”, 13 bm. w hali sportowej w Wojniczu (woj. ma³opolskie). Na konwencji PiS przedstawi nowe propozycje dla rolników. (mr) PAP/Jacek Bednarczyk ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Rozpoczê³a siê konwencja PiS poœwiêcona rolnictwu***

Premier: najbliższe miesiące to gospodarka

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Obecnie przychodzi czas na gospodarkę – podkreśliła premier Beata Szydło, podsumowując pierwszy rok rządów PiS. Jak dodała, jest już gotów Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Do końca roku zapadnie decyzja dotycząca jednolitego podatku – poinformowała szefowa rządu.

Premier była pytana w poniedziałek w TVP Info m.in. o zobowiązanie z kampanii wyborczej dotyczące zwiększenia kwoty wolnej od podatku.

Jak podkreśliła, prezydent Andrzej Duda wywiązał się ze zobowiązań wyborczych i złożył projekt ustawy o kwocie wolnej od podatku. „Chcemy wprowadzić (podwyższenie kwoty wolnej od podatku), musimy to wprowadzić, bo Trybunał Konstytucyjny rzeczywiście tak orzekł i oczywiście wypełnimy te zobowiązania” – zapowiedziała premier.

Jak dodała, rząd chciał też spróbować innego rozwiązania polegającego na tym, żeby wprowadzić podatki „proste i sprawiedliwe”. „Ta sprawiedliwość w systemie podatkowym polegająca na tym, żeby rzeczywiście progresywny podatek rozwiązywał fakt, który dzisiaj jest w Polsce: że ci, którzy mają niskie dochody, płacą relatywnie wyższe podatki niż te osoby, które mają wyższe dochody” – zaznaczyła Szydło.

Jednocześnie podkreśliła, że rząd nie zamierza podnosić podatków. „Mówimy o progresywnych podatkach, żeby te różnice niwelować” – dodała premier. Jak przypomniała, rząd pracuje obecnie nad jednolitą daniną. „Do końca roku ogłosimy decyzję, czy ten podatek jednolity wprowadzimy, czy też nie” – powiedziała premier.

Dodała, że decyzja w tej sprawie zapadnie „w najbliższych dniach”, a Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów kierowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz minister Henryk Kowalczyk dokonują ostatecznych i końcowych analiz oraz wyliczeń. „Te analizy pokażą, czy ten podatek wprowadzamy, czy nie wprowadzamy” – zastrzegła Szydło.

Jak podkreśliła, budując projekt jednolitej daniny, rząd musi zadbać o to, żeby „nie odbiła się ona na przedsiębiorcach, żeby przedsiębiorcy nie odczuli tutaj jakichś dodatkowych obciążeń”.

„Wolimy się zatem nieco cofnąć, jeszcze popracować nad tym, zanim pokażemy te rozwiązania” – mówiła premier. 

foto. PAP/Jacek Bednarczyk

Premier: najbliższe miesiące to gospodarka
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze