fot. YoutTube Originals

Premiera ekologicznego filmu dokumentalnego. Występuje w nim papież Franciszek

Dziś miał swoją światową premierę nowy filmowy dokument ekologiczny z udziałem papieża Franciszka. „The Letter” (List). Film skupia się na przesłaniu papieskiej encykliki ekologiczno-społecznej „Laudato si’” z 2015 roku nt. ekologii integralnej. Jego twórcą jest Nicolas Brown.

Reżyser filmu Nicolas Brown w trakcie prezentacji podkreślił, że „aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, musimy wyjść z naszej bańki, odłożyć na bok różnice i zaangażować się w dialog”. Takie jest przesłanie 80-minutowego filmu, który można obejrzeć na YouTube.

>>> Wyszedł film o podróżach papieża Franciszka

Zmiany klimatu dotykają konkretnych ludzi

W filmowym dokumencie bohaterowie opowiadają o tym, jak osobiście dotknęły ich zmiany klimatu. Rozmawia na ten temat, również z papieżem Franciszkiem, przywódca rdzennego plemienia z Amazonii, uchodźca klimatyczny i student z Senegalu, a także działacz młodzieżowy z Indii oraz para naukowców z USA.

Film i przedstawione w nim osobiste historie pokazały w przejmujący sposób, że kryzys ekologiczny ma miejsce teraz – powiedział ze wzruszaniem po projekcji prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, kard. Michael Czerny. W tworzenie „Listu” zaangażowana była jego dykasteria, jak również dykasteria ds. komunikacji. Dokument został wyprodukowany przez nagrodzoną Oscarem firmę „Off the Fence” (za „Ośmiornicę, nauczycielkę życia”) we współpracy z katolickim ruchem klimatycznym „Laudato si’”.

„Apokaliptyczne powodzie, długotrwałe susze, niszczące fale upałów, katastrofalne huragany i cyklony stały się w ostatnich latach nową normą i są coraz gorsze” – powiedział kard. Czerny. „Ten piękny film, chwytająca za serce, a jednocześnie dająca nadzieję historia, jest wyraźnym wezwaniem do ludzi na całym świecie: obudźcie się! Bądźcie poważni! Zbierzcie się! Działajcie razem! Działajcie teraz!”, podkreślił prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Youtube/YoutTube Originals

Swoją encykliką papież Franciszek chciał zwrócić się do wszystkich mieszkańców tej ziemi – dodała Lorna Gold, przewodnicząca ruchu „Laudato si’”. Jej zdaniem film umożliwia przekazanie tego papieskiego przesłania do grupy docelowej, która nie czytała lub nie przeczytałaby listu Franciszka.

Dzień 4 października, liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, jest jednocześnie datą przystąpienia Państwa Watykańskiego do Konwencji Klimatycznej ONZ oraz Paryskiego Porozumienia Klimatycznego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze