YouTube/Grodno, zwiastun

Premiera filmu „Orlęta. Grodno ’39”

Film Krzysztofa Łukaszewicza „Orlęta. Grodno ‘39” to pierwszy film o sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. Opowiada o heroicznej walce mieszkańców Grodna z rosyjskim najeźdźcą. Premiera kinowa zaplanowana jest na 9 września.

„Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r., budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. „Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych” – czytamy w materiałach prasowych dystrybutora, którym jest TVP Dystrybucja.

„To film o dzieciach szukających swego miejsca w dramatycznej rzeczywistości. I nie jest to film tylko o przeszłości” – recenzuje film ks. Artur Stopka. „Najnowsze dzieło Łukaszewicza to film o wojnie, ale nie przede wszystkim o niej. To obraz pokazujący szukanie swojego miejsca w podziałach, swojej tożsamości wobec skrajności budujących nienawiść” – dodaje.

17 września 1939 r., na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkroczyła do Polski. 20 września planowała zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczęli beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe były wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko broniły Grodna, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

Film „Orlęta. Grodno ‘39” jest pierwszą produkcją filmową o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. przedstawiającą historię heroicznej walki mieszkańców Grodna z rosyjskim najeźdźcą.

Autorem scenariusza i reżyserem jest Krzysztof Łukaszewicz („Lincz”, „Karbala”). W głównych rolach występują młodzi aktorzy: Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz. Partnerują im Jowita Budnik, Bartłomiej Topa, Antoni Pawlicki, Leszek Lichota Andrzej Mastalerz i Łukasz Lewandowski. Autorem muzyki jest Michał Lorenc.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze