Prezes Papieskiej Akademii Życia: za prawem do aborcji stoi „prawo najsilniejszego”
Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, arcybiskup Vincenzo Paglia, wyraził ubolewanie z powodu rezolucji Parlamentu Europejskiego, opowiadającej się za wpisaniem prawa do aborcji do Europejskiej Karty Praw Podstawowych.
Arcybiskup powiedział w wywiadzie dla portalu „Vatican News”, że to „bardzo niepokojące”, że prawo dziecka do życia zostało pominięte w tej decyzji. „Nienarodzone dziecko jest zawsze słabsze, nie może mówić za siebie i nie może niczego żądać. Egzekwowanie praw najsilniejszych jest zbyt łatwe i błędną decyzją jest domaganie się prawa tylko dla jednej strony, a nie dla obu”, powiedział abp Paglia. W środę Parlament Europejski wezwał do włączenia prawa do aborcji do Europejskiej Karty Praw Podstawowych 336 głosami za i 163 przeciw – 39 posłów wstrzymało się od głosu. Państwa członkowskie powinny uwzględnić „prawo do samostanowienia cielesnego oraz do swobodnego, świadomego i kompleksowego dostępu do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego” – w tym aborcji.
>>> Parlament Europejski opowiedział się za wpisaniem aborcji do Karty Praw Podstawowych
„Kulturowy krok wstecz”
Abp Paglia powiedział, że kluczowym pytaniem w debacie na temat aborcji jest to, czy poczęta istota ludzka jest „życiem, czy nie”. Jeśli tak, to „jakim prawem mogę ją wykluczyć lub wyeliminować?” – zapytał przedstawiciel Watykanu. Całkowite pominięcie prawa osoby, która ma się urodzić, na rzecz praw innej osoby, jest „kulturowym krokiem wstecz”, a decyzja Brukseli jest „ideologiczna w negatywnym sensie”. Głosowanie w UE odzwierciedla „postęp indywidualizmu” i tendencję do „całkowitej rewitalizacji praw jednostki kosztem obowiązków wobec innych”.
Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia odniósł się też do niedawno opublikowanej watykańskiej deklaracji o godności człowieka „Dignitas infinita”, mówiąc, że zgodnie z rozumieniem Kościoła każda istota ludzka ma „nieskończoną godność od poczęcia”. Dlatego Kościół broni życia i sprzeciwia się karze śmierci, wojnie i aborcji, a także niesprawiedliwości, łamaniu praw w miejscu pracy lub ochronie życia osób pracujących w strasznych warunkach. Życie jako całość potrzebuje obrony, „zaczynając od najsłabszych”.
Abp Paglia zwrócił również uwagę, że prawo do aborcji osłabiłoby niezbędne wsparcie dla kobiet. Wiele kobiet w ciąży dokonuje aborcji „z desperacji”, na przykład z powodu problemów ekonomicznych, psychologicznych lub innych – wiele z nich dlatego, że „są samotne i nie otrzymują żadnej pomocy”. Należy znaleźć na to odpowiedź, wprowadzając „kulturę „my” zamiast „ja””. Ważne jest, aby na nowo odkryć „wspólną odpowiedzialność za rodzące się życie”. To „zasadniczo” obejmuje „opiekę nad kobietami, które noszą w sobie to życie”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |