telefon różaniec kubek

Fot. cathopic

Prezes Związku Cyfrowa Polska: edukację cyfrową w Kościele należy zacząć od góry [ROZMOWA]

Widzimy, że wielu duchownych zrozumiało i poszukuje metody, w jaki sposób wykorzystać nowe technologie i cyfrowy świat do komunikowania się czy też zacieśniania tych więzi w lokalnych wspólnotach” – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Karolina Binek (misyjne.pl) Skąd pomysł na stworzenie aplikacji Bonafide  Polska Pielgrzymuje? 

Michał Kanownik: Dziś internet i nowe technologie głównie kojarzą się nam z biznesem czy też rozrywką, czy aplikacjami i rozwiązaniami, które pomagają nam codzienne funkcjonowanie, np. uprawianie sportu.  Od paru lat zastanawialiśmy się jako Związek Cyfrowa Polska, jak również wykorzystać te możliwości, które dziś daje nam technologia w Kościele katolickim. I tak wymyśliliśmy, że wesprzemy pielgrzymów różnych pielgrzymek, nie tylko jasnogórskich, w ich drodze. Ta aplikacja ma właśnie nie tylko ułatwić pielgrzymowanie. Została bowiem stworzona także dla osób, które nie mogą fizycznie uczestniczyć w pielgrzymce, aby duchowo mogły łączyć się i towarzyszyć pielgrzymom w ich drodze ku sanktuarium. 

>>> Zdjęcie modlącego się lekarza w szpitalu za zarażonych podbija Internet [ZDJĘCIE]

Na jakiej zasadzie działa aplikacja? Czy każdy może z niej korzystać? 

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. Przede wszystkim jest bezpłatna. Zarówno jej pobranie, jak i później użytkowanie jest bez żadnych opłat. Należy ją wyszukać w sklepie z aplikacjami na smartfonie pod nazwą „Bonafide” i pobrać. Po pobraniu każdy użytkownik musi założyć swoje konto w aplikacji i już może on korzystać z jej funkcjonalności zarówno, jeśli chodzi o pielgrzymki, jak i z pozostałych opcji, które zawiera nasze rozwiązanie. Bo już dzisiaj możemy korzystać chociażby z funkcji różańca indywidualnego i grupowego. Zachęcamy też do tworzenia własnych grup różańcowych, także z przyjaciółmi, znajomymi, rodziną, z najdalszych zakątków Polski czy też świata. Mamy też mapę miejsc świętych oraz wykaz świąt. Mamy informację o klasztorze jasnogórskim z pełnym grafikiem tego, co będzie odbywało się na Jasnej Górze. Co miesiąc lub co dwa miesiące dodajemy nową funkcję w naszej aplikacji, dlatego zachęcamy do śledzenia i korzystania z niej. 

fot. unsplash

Jaką rolę odegrały nowe technologie w Kościele podczas pandemii? 

Pandemia pokazała, zresztą jak w całym naszym życiu, zarówno w gospodarczym, jak i społecznym czy też religijnym, że nowe technologie podtrzymały naszą aktywność, nasze relacje zarówno rodzinne, jak i społeczne. Dzięki nowym technologiom mogliśmy wirtualnie uczestniczyć w tym najgorszym okresie lockdownu w mszy świętej, kiedy to ograniczenia uniemożliwiały większości osób aktywne uczestnictwo podczas nabożeństw. Ale to w dalszym ciągu dzięki nowym technologiom szczególnie osoby starsze, które nadal mają pewne obawy przed wychodzeniem z domu i braniem udziału w dużych zgromadzeniach, mogą łączyć się z różnego rodzaju serwisami i portalami, aby śledzić msze święte czy też nabożeństwa w sanktuariach w Polsce. Jednocześnie okres pandemii pokazał, że nowe technologie wręcz należy wykorzystywać w budowaniu społeczności lokalnych, również w Kościele. To świetne narzędzie do komunikacji w parafiach i w diecezjach.  

>>> Co jest potrzebne, by zgłosić narodziny dziecka? Imię i… internet! [WIDEO]

Czyli zaangażowanie ze strony duchownych w tej kwestii się zwiększa? 

Widzimy, że wielu duchownych zrozumiało i poszukuje metody, w jaki sposób wykorzystać nowe technologie i cyfrowy świat do komunikowania się czy też zacieśniania tych więzi w lokalnych wspólnotach. W takich trudnych okresach jak dziś to nie tylko umożliwia zastąpienie fizycznej obecności i aktywności, lecz także pozwala zaangażować, wciągnąć do tej wspólnoty lokalnej również ludzi młodych, którzy do tej pory byli z boku Kościoła, a dzięki nowym technologiom bardzo możliwe, że uda się przynajmniej jakąś ich część ponownie zaangażować w życie lokalnego Kościoła. Oczywiście nowe technologie nie zastąp nigdy człowieka i fizycznej obecności każdego z nas. Natomiast mogą być świetnym uzupełnieniem fizycznej obecności. Mam nadzieję, że już po okresie pandemii Kościół będzie w stanie aktywnie wykorzystywać cyfrową technologię do komunikowania się z wiernymi i przyciągania kolejnych młodych pokoleń do Kościoła. 

Zatem, jaka edukacja będzie najlepsza pod względem cyfrowym, by jak najwięcej osób, również starszych, chciało korzystać z nowych technologii? 

W społeczeństwie generalnie edukację cyfrową musimy zacząć od postaw, od dołu. A w Kościele należy ją zacząć od góry, czyli musimy nauczyć księży z każdej parafii, w jaki sposób mogą wykorzystywać nowe technologie. My dzięki naszej aplikacji powoli to czynimy, pokazując, jakie są możliwości budowania wspólnoty. Dzięki aplikacji Bonafide prezentujemy możliwości kierowania poprzez telefony komórkowe różnego rodzaju przekazów do wiernych w parafii czy też w diecezji. I mam nadzieję, że to będzie się coraz bardziej rozpowszechniało. W ślad za tym im więcej księży będzie gotowych i mentalnie przygotowanych do tego, żeby taką ewangelizację cyfrową również w uzupełnieniu tradycyjnej prowadzić, trzeba będzie zejść na poziom wiernych i pokazywać im, w jaki sposób z tych narzędzi korzystać. Mamy dzisiaj na rynku bogatą ofertę sprzętów elektronicznych – laptopów i smartfonów, także dedykowanych osobom starszym, czyli np. z bardzo dużymi przyciskami, które nie wymagają jakiegoś dużego zaangażowania technicznego w ich obsługę. Dzięki temu każdy znajdzie możliwość odnalezienia się w cyfrowym świecie i również tą drogą uczestniczyć w życiu Kościoła.

>>> Małżeństwo kościelne? Nie przez internet

 A czy są plany uruchomienia kolejnych aplikacji? 

Z całą pewnością będziemy rozbudowywali naszą aplikację o nowe funkcjonalności, czyli oprócz tej części pielgrzymkowej, która już dzisiaj działa, części z sanktuariami i właśnie części dedykowanych pod Jasną Górę czy też kalendarz świąt. Będziemy rozbudowywali aplikację chociażby o możliwość wysyłania wiernym przekazu dnia, modlitw, myśli, rozważań, które każdy ksiądz będzie mógł wysłać do swojej lokalnej społeczności kościelnej. Ale jesteśmy cały czas otwarci na sugestie, propozycje i podpowiedzi ze strony Kościoła. Każdą rozmowę o naszej aplikacji traktujemy jako naukę, co może być przydatne. Bardzo cenimy sobie wszelkie sugestie, podpowiedzi księży, jakie funkcjonalności mogą im się przydać w prowadzeniu swojej lokalnej wspólnoty. Do takiej współpracy zapraszam wszystkich duchownych. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze