Warszawa, 05.07.2017. Prezydent Andrzej Duda podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, 3 bm. (nlat/sko) PAP/Jacek Turczyk ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Prezydent dla PAP: nie mo¿na wykluczyæ, ¿e wizyta Trumpa bêdzie mia³a historyczny charakter***

Prezydent Andrzej Duda otrzymał medal 500-lecia Reformacji

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent Andrzej Duda otrzymał w niedzielę medal wybity z okazji 500. rocznicy Reformacji. Luteranie ze Szczyrku honorują nim wybitne postacie życia społecznego w Polsce, które kierują się w życiu Ewangelią – mówi luterański duchowny ks. Jan Byrt.

„Nasza parafia podziękowała w ten sposób panu prezydentowi za wizytę w 2015 r. W szczyrkowskim kościele ewangelickim przekazał nam kielich komunijny oraz zasadził jabłoń w Ogrodzie Reformacji. Nasza parafia posiada już trzy kielichy ofiarowane przez prezydentów. Wcześniej obdarowali nas śp. Lech Kaczyński oraz Bronisław Komorowski” – powiedział ks. Byrt.

Duchowny dodał, że Andrzej Duda otrzymał również bombkę choinkową, którą udekorowała artystka z Wisły Ewa Lazar. Upamiętniła na niej 500-lecie Reformacji poprzez umieszczenie Róży Lutra, godła Reformacji i symbolu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. „Zawiśnie ona w Roku Jubileuszowym na drzewku wigilijnym pana prezydenta w jego rezydencji w Wiśle” – powiedział ks. Byrt.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Posiadaczami medali są już m.in. papież Franciszek, skoczkowie narciarscy Kamil Stoch i Maciej Kot, a także Jan Szturc, pierwszy trener Adama Małysza i Piotra Żyły.

Medal zaprojektowali parafianie ze Szczyrku. Na awersie znajduje się złota Róża Lutra. Na rewersie wygrawerowane zostały cztery fundamenty Reformacji: „Tylko Jezus. Tylko wiara. Tylko Pismo Święte. Tylko łaska”. Został wykonany z mosiądzu.

Ks. Jan Byrt znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów promujących wiarę i sport. Na stokach rozdawał narciarzom Biblię. Zimą rozdaje dzieciom sprzęt narciarski, a latem rowery. Obok kościoła w Szczyrku tworzy ogród, w którym drzewa sadzą politycy, samorządowcy i sportowcy.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie trendy reformacyjne dotarły wkrótce po ogłoszeniu w 1517 r. tez reformacyjnych przez Marcina Lutra. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych.

Prezydent Andrzej Duda otrzymał medal 500-lecia Reformacji
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze