Warszawa, 27.06.2017. Wizyta prezydenta Republiki Azerbejd¿anu Ilhama Alijewa. Prezydent RP Andrzej Duda (P) i prezydent Azerbejd¿anu Ilham Alijew (L) podczas spotkania, 27 bm. w Pa³acu Prezydenckim w Warszawie. (mr) PAP/Marcin Obara ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Rozpoczê³a siê wizyta prezydenta Azerbejd¿anu***

Prezydent Azerbejdżanu w Polsce

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę rozpoczęła się we wtorek oficjalna wizyta prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa w Polsce.

Planowane są rozmowy prezydentów w „cztery oczy”, a później rozmowy plenarne. Prezydent Azerbejdżanu złoży też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Po południu prezydenci wezmą udział w forum biznesowym. Prezydent Alijew spotka się też z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem odbędzie się oficjalny obiad wydawany przez prezydenta Dudę na cześć prezydenta Azerbejdżanu.

Fot. PAP/Marcin Obara

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że jest to pierwsza wizyta prezydenta Azerbejdżanu w Polsce od 2008 roku.

„Traktujemy tę wizytę, jako powrót do aktywnej polityki Polski w regionie Kaukazu Południowego. Nie tak dawno prezydent Duda złożył wizytę w Gruzji; Azerbejdżan, to drugie państwo Kaukazu, z którym spotykamy się na poziomie głów państw, po to, żeby powrócić do tradycyjnego obszaru polskiej polityki zagranicznej” – zaznaczył.

Prezydenci podpiszą wspólną deklarację na temat mapy drogowej, w kierunku strategicznego partnerstwa, współpracy politycznej i gospodarczej pomiędzy Polską i Azerbejdżanem. Podczas wizyty zostaną podpisane także umowy dwustronne, m.in. umowa o współpracy w dziedzinie: obronności, energetyki oraz transportu i infrastruktury transportowej.

Fot. PAP/Marcin Obara

„To ważna wizyta, która wpisuje się w plan prezydenta Duda, plan zarówno polityczny – jeśli chodzi o kontakty z tamtym regionem i plan gospodarczy – jeśli chodzi o dyplomację ekonomiczną, poszukiwanie dla Polski partnerów gospodarczych na świecie” – powiedział Szczerski. Jak ocenił, Polska staje się jednym z centralnych ośrodków na szlaku, między Wschodem i Zachodem, w zakresie transportu i dystrybucji dóbr.

Kolejny temat rozmów, to – jak poinformował Szczerski – stabilizacja w regionie Kaukazu. Przypomniał, że Polska od 2018 roku będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent Azerbejdżanu w Polsce
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze