fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent przebadany na obecność koronawirusa. Dostał już wynik

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jak podaje portal RMF24, Andrzej Duda, Pierwsza Dama, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i rzecznik prezydenta w ubiegłym tygodniu zostali poddani testowi na obecność koronawirusa. Reporter RMF FM Patryk Michalski ustalił, że wynik badania był ujemny – wszyscy badani okazali się być zdrowi.

Kancelaria dotychczas nie informowała o przeprowadzeniu tych testów. Decyzja na ich wykonanie zapadła z powodu kontaktu Prezydenta, rzecznika Prezydenta i szefa BBN z zarażonym koronawirusem gen. Miką.

Test był działaniem prewencyjnym – jak się później okazało, generał zaraził się wirusem już wcześniej.

Przepustowość laboratoriów prowadzących badania na koronawirusa to w tej chwili co najmniej 3 tys. próbek na dobę; wykonywanych jest teraz średnio 1200, 1500 – powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister podał na antenie radiowej Trójki, że do laboratoriów przekazano dotąd ok. 50 tys. testów, które zostały rozdystrybuowane w całej Polsce.

>>> Szumowski: nie zatajajmy faktu, że jesteśmy chorzy 

„Przepustowość laboratoriów w tej chwili to jest 3 tys. na dobę, co najmniej. (…) Wykonywanych jest średnio 1200, 1500” – powiedział minister.

MZ zapewnia, że nie wpłynie to na szybkość i skuteczności badań w kierunku koronawirusa. W kraju badania takie prowadzi ponad 20 laboratoriów.

Zobacz także
Wasze komentarze