
fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Prezydent Francji: wznowienie pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy jest priorytetem
Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył we wtorek, składając wizytę w Al-Arisz w Egipcie niedaleko granicy ze Strefą Gazy, że absolutnym priorytetem jest przywrócenie pomocy humanitarnej dla palestyńskiego terytorium, gdzie – jak dodał – sytuacja jest „nie do zniesienia”.
„Sytuacja jest dzisiaj nie do zniesienia i nie była nigdy tak poważna” – powiedział Macron. Zaapelował, by pomoc humanitarną wznowić „najszybciej, jak to możliwe”.
Macron spotkał się z prezydentem Egiptu Abdelem Fatahem el-Sisim w Al-Arisz, które pełni rolę wysuniętej placówki umożliwiającej pomoc humanitarną dla Strefy Gazy. Nad granicę z palestyńskim terytorium nieczęsto przybywają politycy europejscy – podkreśla AFP.

Jak zapowiadał Pałac Elizejski, celem wizyty Macrona jest apel o powrót do zawieszenia broni, które umożliwiłoby uwolnienie wszystkich zakładników izraelskich i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Strefy Gazy. Wizyta francuskiego prezydenta na przygranicznym obszarze była również wezwaniem do otwarcia przejść granicznych w celu dostarczenia pomocy humanitarnej.
>>> O. Ibrahim Faltas: liczba dzieci zabitych w Gazie jest przerażająca [+GALERIA]
W poniedziałek Macron na konferencji prasowej wraz z Sisim zapewnił o swoim pełnym poparciu dla przyjętego przez Ligę Państw Arabskich egipskiego planu odbudowy Strefy Gazy. Propozycja ta jest przedstawiana jako alternatywa dla planu prezydenta USA Donalda Trumpa dla tego terytorium.
We wtorek francuski prezydent oświadczył, że Gaza jest miejscem, gdzie „2 miliony ludzi jest uwięzionych”, „dziesiątki tysięcy straciło życie” i tyle samo dzieci zostało pozbawionych rodzin. „To o tym mówimy, gdy mowa jest o Strefie Gazy” – podkreślił, dodając, że terytorium to „nie jest projektem z branży nieruchomości”.

We wspólnej deklaracji w poniedziałek prezydenci Francji i Egiptu wspólnie z królem Jordanii Abdullahem II zażądali respektowania „ochrony cywilów i pracowników organizacji humanitarnych”, jak również „pełnego dostępu do pomocy humanitarnej”. Obie te kwestie – jak przypomnieli – są zagwarantowane w międzynarodowym prawie humanitarnym. Trzej przywódcy przeprowadzili też wspólną rozmowę telefoniczną z Trumpem.



Galeria (3 zdjęcia) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |