Szczecin, 28.11.2016. Prezydent RP Andrzej Duda (P) i prezydent Niemiec Joachim Gauck (L) podczas wspólnej konferencji prasowej, po wizycie w kwaterze g³ównej Wielonarodowego Korpusu Pó³nocno-Wschodniego w Szczecinie, 28 bm. (mr) PAP/Marcin Bielecki

Prezydent: korpus NATO w Szczecinie działa bardzo dynamicznie

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Korpus działa w tej chwili bardzo dynamicznie i w pewnym sensie stał się centrum NATO na terenie Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem odwiedził kwaterę główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Jak powiedział prezydent, widoczna jest znaczna intensyfikacja działań realizowanych przez korpus w ramach swojej misji i w ramach doskonalenia się do bycia jednostką w stanie wysokiej gotowości. „To oznacza praktycznie aktywność non stop dla korpusu i do tego trzeba się przygotować” – podkreślił.

Duda zwrócił uwagę, że korpus składa się w tej chwili z żołnierzy 25 państw, z których każde ma własny system dowodzenia, co wymaga ujednolicenia i koordynacji „tak, aby ci żołnierze umieli ze sobą bardzo dobrze współdziałać i dowodzić jednostkami z różnych krajów, które będą działały w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, w ramach VJTF (połączone siły zadaniowe wysokiej gotowości – PAP)”.

„(…) Tutaj widać, jak bardzo intensywna praca w sensie ćwiczeń cały czas jest korpusowi potrzebna i to jest realizowane” – powiedział w poniedziałek prezydent Duda.

Ocenił, że korpus działa bardzo dynamicznie i w pewnym sensie stał się centrum NATO na terenie Polski.

foto. PAP/Marcin Bielecki

Zobacz także
Wasze komentarze