Warszawa, 01.03.2018. Prezydent Andrzej Duda (3L) wrêczy³ w Pa³acu Prezydenckim odznaczenia pañstwowe w ramach obchodów Narodowego Dnia ¯o³nierzy Wyklêtych, 1 bm. (wst) PAP/Radek Pietruszka

Prezydent: Niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie będzie wolna prawdziwie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Żołnierze Niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie będzie wolna prawdziwie – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz w pielęgnowaniu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych.

Prezydent podkreślił, że sto lat temu niepodległość została wywalczona przez pokolenie przełomu wieków.

„Wtedy to się udało. Ktoś powie – szczęśliwym zbiegiem politycznych okoliczności. Na pewno polityczne okoliczności sprzyjały w tamtym momencie temu, co udało się uzyskać, ale to przede wszystkim wielka zasługa niezłomności, bohaterstwa i krwi tamtego pokolenia” – mówił.

PAP/Radek Pietruszka

„Ta niezłomność została przekazana dalej, kolejnemu pokoleniu ich dzieci – to państwo tym pokoleniem jesteście” – dodał do zgromadzonych.

Prezydent mówił, że Żołnierze Niezłomni w konspiracji, w partyzantce cierpieli głód, niedostatek i „walcząc starali się odzyskać odebraną, zagrabioną im ojczyznę”. „Przede wszystkim nie zgadzali się na żadną Polskę, która nie będzie wolna prawdziwie, która nie będzie prawdziwie suwerenna, która nie będzie prawdziwie niepodległa” – podkreślił.

„Dlatego stanęli z podniesioną głową, odważnie przeciwko zdradzieckiemu porozumieniu z Jałty, porozumieniu, które Polskę rzuciło na Wschód, porozumieniu, które Polskę oddało w sowiecką zależność, porozumieniu, które właśnie powodowało, że niby powstała na powrót Polska, po hitlerowskiej i sowieckiej okupacji, ale nie suwerenna, nie absolutnie prawdziwie niepodległa, nie wolna – na taką Polskę się nie zgadzali” – powiedział prezydent.

Prezydent: Niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie będzie wolna prawdziwie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze