epa05671386 Polish President Andrzej Duda delivers a speech to guests during a reception in Berlin, Germany, 11 December 2016. Duda invited for a concert of the Posen Philharmonics within the scopoe oif the festivities marking the 25th anniversary of the German-Polish Treaty of Good Neighbourship. EPA/KLAUS-DIETMAR GABBERT Dostawca: PAP/EPA.

Prezydent otworzył wystawę dot. świątecznych zwyczajów

Prezydent Andrzej Duda otworzył w poniedziałek wystawę „Rodzime zwyczaje i obrzędy w sztuce polskiej XIX i XX wieku” w Pałacu Prezydenckim. Ekspozycja ta prezentuje polskie korzenie kulturowe i jest elementem polityki historycznej – mówił prezydent.

Jak powiedział, wystawa kształtuje politykę historyczną – choć nie taką, o jakiej mówimy najczęściej, związaną z walką. „Polityka historyczna tej wystawy to pokazanie, o co walczyliśmy – o tę polskość, która zawarta jest w naszych obyczajach” – powiedział. Tego typu przedsięwzięcia są, jak podkreślił, także wyrazem walki o polskość.

Wystawę tworzy 39 obrazów z krakowskiego Muzeum Narodowego. Jej tematem są rodzime tradycje i obyczaje, które znalazły wyraz w malarstwie polskim XIX i XX wieku. Ekspozycja, której kluczem doboru był kalendarz liturgiczno-obrzędowy Kościoła katolickiego, ukazuje zarówno tradycje religijne i świeckie, związane zarówno z obyczajowością ludu, jak i z etosem szlacheckim.

W Pałacu Prezydenckim można oglądać m.in. obrazy Józefa Chełmońskiego i Leona Wyczółkowskiego poświęcone kultowi Matki Boskiej. Prócz tego wystawę tworzą obrazy związane z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą autorstwa Tadeusza Makowskiego, Ludwika de Laveaux, Teresy Roszkowskiej oraz przedstawienia Teodora Axentowicza, Józefa Czajkowskiego i Antoniego Piotrowskiego odnoszące się do święta Ofiarowania Pańskiego, zwyczajowo nazywanego świętem Matki Boskiej Gromnicznej, procesji odbywanych wśród pól i ludowych obyczajów weselnych.

Wystawa prezentuje także obrazy Walerego Eljasza Radzikowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Witolda Pruszkowskiego i Zofii Stryjeńskiej ukazujące obyczaje związane z nocą świętojańską – palenie sobótek, puszczanie wianków i szukanie kwiatu paproci – oraz prace artystów krakowskich: Stanisława Rodzińskiego, Elżbiety Arend-Sobockiej, Pawła Taranczewskiego i Jacka Sroki z lat osiemdziesiątych XX wieku, zwanych „dekadą oporu”. Bohaterem wystawy, której kuratorką jest Wacława Milewska, jest także Tadeusz Kościuszko.

foto. PAP/EPA/KLAUS-DIETMAR GABBERT

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze