Prezydent: trzeba stworzyć warunki do wyboru kandydatów na prezesa TK
Trzeba stworzyć warunki, żeby można było wybrać kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego; natychmiast jak otrzymam kandydatów wybranych uchwałą Zgromadzenia Ogólnego TK, to wskażę prezesa – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
W poniedziałek upływa 9-letnia kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, obecnego prezesa TK. Wiceprezesem TK pozostaje sędzia Stanisław Biernat, którego kadencja upływa w czerwcu przyszłego roku.
„Odchodzący prezes kończy właśnie swoją pracę w TK i trzeba stworzyć warunki do tego, żeby można było wybrać kandydatów na nowego prezesa i to jest niezwykle potrzebne” – powiedział prezydent w poniedziałek wieczorem w TVP Info.
Z inicjatywy PiS uchwalono niedawno trzy ustawy: o organizacji i trybie postępowania przed TK, o statusie sędziów TK oraz – w osobnej ustawie – Przepisy wprowadzające dwie pierwsze ustawy. Od dnia następującego po dniu ogłoszenia ustawy do powołania prezesa TK Trybunałem kieruje sędzia TK, któremu prezydent RP powierzy pełnienie obowiązków prezesa – przewidują Przepisy wprowadzające.
Prezydent został zapytany, kiedy podpisze nowe ustawy o TK oraz czy odejście obecnego prezesa „uspokoi sytuację i będzie początkiem końca kryzysu” wokół TK.
Jak odpowiedział Duda, „jednym z obowiązków prezydenta jest bycie gwarantem ciągłości władzy państwowej”. „Ciągłość władzy państwowej, to także Trybunał Konstytucyjny, bo jest to element władzy sądowniczej, czy jedna z instytucji władzy sądowniczej” – wskazał.
„Tu trzeba jasno powiedzieć, Trybunał w zasadzie nie działał, były ciągłe problemy, nie był w stanie Trybunał zebrać Zgromadzenia Ogólnego sędziów, między innymi także i przez to, że trzech sędziów, od których ślubowanie przyjąłem, było do tej pory przez poprzedniego prezesa eliminowanych, zarówno z orzekania, jak i ze Zgromadzenia Ogólnego, co stoi w ogóle w absolutnej sprzeczności z art. 13 ust. 2 ustawy o TK, bo jest tam wyraźnie napisane, że Zgromadzenie Ogólne tworzą wszyscy sędziowie TK” – mówił prezydent.
Na pytanie, kto będzie następcą Rzeplińskiego, Duda odpowiedział, że „w tym zakresie decyzja zostanie podjęta przez Zgromadzenie Ogólne TK”. „Prezydent otrzymuje tylko wynik głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym, tylko uchwała musi być podjęta w odpowiednim kworum – a do tej pory to się nie udawało – i spośród przedstawionych mu kandydatów wybiera prezesa TK” – zaznaczył.
„Ja oczywiście natychmiast jak otrzymam kandydatów wybranych uchwałą Zgromadzenia Ogólnego, to prezesa TK wskażę, bo bardzo mi zależy na tym, aby ta ważna instytucja mogła wrócić do pracy, odzyskała szacunek i wiarygodność wśród obywateli” – podkreślił.
W grudniu ub.r. Sejm wybrał do TK zgłoszonych przez PiS: Julię Przyłębską, Piotra Pszczółkowskiego, Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha. Trzech ostatnich Rzepliński nie dopuszczał przez ponad rok do orzekania w TK, powołując się na wyroki TK z grudnia ub.r. o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku ub.r. na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją – Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka i Andrzeja Jakubeckiego, od których prezydent nie przyjął ślubowania. W kwietniu br. Sejm wybrał do TK kandydata PiS Zbigniewa Jędrzejewskiego, a w ubiegły czwartek – na miejsce odchodzącego Rzeplińskiego – kandydata PiS Michała Warcińskiego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |