epa05925962 Mexican President Enrique Pena Nieto (R) participates in a press meeting with his Polish counterpart Andrej Duda during an official act at the National Palace in Mexico City, Mexico, 24 April 2017. The Polish leader is on official visit in order to sign bilateral agreements in order to boost trade and investment in both countries. EPA/José Méndez Dostawca: PAP/EPA.

Prezydent zapowiada pogłębianie współpracy gospodarczej z Meksykiem

PAP/Radek Pietruszka

Polska chce pogłębiać relacje gospodarcze z Meksykiem – zadeklarował w poniedziałek w stolicy tego kraju prezydent Andrzej Duda. Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto podkreślił, że Polska jest kluczowym partnerem we wzmacnianiu obecności jego kraju w Europie.

Obaj prezydenci w dokumencie zatytułowanym: „W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem” zadeklarowali zaangażowanie w umacnianie współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, sportowej i policyjnej. Duda i Pena Nieto uznali, że wzmocnienie więzi gospodarczych pomiędzy Polską i Meksykiem ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju stosunków dwustronnych.

W obecności Dudy i Peny Nieto podpisano także szereg dokumentów dwustronnych m.in. porozumienie o współpracy w obszarze kredytów eksportowych między BGK a meksykańskim Krajowym Towarzystwem Kredytowym (Bancomext).

Polski prezydent przypomniał, że polskie Ministerstwo Rozwoju wskazało Meksyk jako jeden z pięciu krajów, w których rozwój relacji gospodarczych jest najbardziej perspektywiczny. Polski prezydent mówił, że wizyta w Meksyku – pierwszym odwiedzanym przez niego kraju Ameryki Łacińskiej – ma nadać polsko-meksykańskim relacjom gospodarczym zupełnie nową formułę i nowy wymiar.

PAP/Radek Pietruszka

Podkreślił, że nasz kraj chce rozwijać relacje gospodarcze z Meksykiem. Zapewnił, że Polska wspiera pogłębianie relacji gospodarczych Meksyku z Unią Europejską i popiera odnowienie „umowy globalnej o współpracy między Meksykiem a Unią Europejską”. „Chcemy także pogłębiać nasze relacje bilateralne” – dodał.

Wyraził nadzieję, że w 2018 r. z okazji 90-lecia ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską i Meksykiem, a także w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Pena Nieto złoży oficjalną wizytę w Polsce.

Andrzej Duda zaznaczył, że wiele elementów łączy nie tylko państwa: Polskę i Meksyk, ale także polskie i meksykańskie społeczeństwa. „Jednym z nich jest tradycja, tradycja silnej rodziny, do której każdy członek naszych społeczeństw przywiązuje bardzo istotne znaczenie” – podkreślił. Dodał, że jest to widoczne w Polsce, Meksyku a także w polityce prowadzonej przez niego i polski rząd w kierunku wzmocnienia rodziny i opieki państwa nad rodziną.

Polski prezydent mówił, że celem jest umacnianie rodziny a przez to także polskiego społeczeństwa. Dodał, że plan jest realizowany przez budowanie przez siłę polskiej gospodarki, siłę przedsiębiorców, którzy dysponują na tyle dużym potencjałem, by myśleć o ekspansji na rynki zagraniczne.

Duda podziękował prezydentowi Meksyku za wspomnienie papieża Jana Pawła II oraz za to, że jego pomnik stoi obok Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe. Zaznaczył, że składając w niedzielę tam kwiaty miał możliwość złożenia hołdu „naszemu wielkiemu rodakowi”. „Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział, że czuje się Meksykaninem ze względu na miłość, jaką darzył społeczeństwo meksykańskie” – dodał.

Pena Nieto podkreślił ze swej strony, że Meksyk chce wzmocnić swoją obecność w Europie, a Polska jako państwo o dużym potencjale gospodarczym jest dla jego kraju partnerem priorytetowym. Jak mówił, od 1999 r. do dziś handel dwustronny między krajami wzrósł dwudziestokrotnie. „Od 50 milionów dolarów do ponad 1 miliarda dolarów” – wskazał. Meksykański prezydent mówił też, że współpraca z Polską będzie kluczowa, by „zaktualizować umowę o współpracy między Unią Europejską a Meksykiem”.

PAP/Radek Pietruszka

W obecności prezydentów Polski i Meksyku BGK i meksykańskie Krajowe Towarzystwo Kredytowe (Bancomext) zawarły porozumienie o współpracy w obszarze kredytów eksportowych. Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) podpisała zaś porozumienie o współpracy z Meksykańską Izbą Handlu Zagranicznego, Inwestycji i Technologii (COMCE). Umowę o współpracy technicznej i naukowej w zakresie badania kosmosu i wykorzystania przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych zawarły Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) i Meksykańska Agencja Kosmiczna (AEM). Ponadto podpisano dokument dotyczący współpracy w dziedzinie edukacji i kultury, list intencyjny o współpracy w zakresie szkoleń służb policyjnych oraz służb granicznych, porozumienie o partnerstwie w związku z Międzynarodowymi Targami Turystyki (World Travel Show) 2017, a także umowę o współpracy w dziedzinie sportu.

W ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Narodowego w Mieście Meksyk, a także podczas kolejnych wydarzeń z udziałem prezydentów Polski i Meksyku nie wzięły udziału – mimo wcześniejszych zapowiedzi – pierwsze damy. Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski powiedział PAP, że udział małżonki prezydenta Meksyku Angeliki Riviery de Pena w uroczystym powitaniu został w ostatniej chwili odwołany.

Fot. PAP/EPA/José Méndez, Radek Pietruszka

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze