Procesy synodalne mogą się przysłużyć całej wspólnocie Kościoła
Podjęte do tej pory akcje na rzecz Synodu o Synodalności były tematem spotkania Archidiecezjalnego zespołu synodalnego i sekretariatu synodu w archidiecezji poznańskiej z abp. Stanisławem Gądeckim. Podczas spotkania wyrażono satysfakcję z faktu, że tam, gdzie tworzą się grupy synodalne, tam też w sposób widoczny uruchamiają się procesy synodalności Kościoła, co w przyszłości może się dobrze przysłużyć całej wspólnocie.
Spotkanie dotyczyło głównie priorytetów wyznaczonych na drodze synodalnej w archidiecezji poznańskiej – powiedział ks. dr. Mirosław Tykfer, odpowiedzialny za prace synodu w tej archidiecezji. Priorytety te to stworzenie grup wzajemnego słuchania i rozeznawania wśród osób sytuujących się wewnątrz Kościoła, na jego marginesie oraz określających się jako osoby pozostające poza wspólnotą kościelną. Omówiono też materiały synodalne służące do przygotowania i prowadzenia spotkań w grupach, sposoby komunikowania o synodzie w mediach, szczególnie społecznościowych oraz formy współpracy z koordynatorami grup synodalnych: w parafiach, wspólnotach i ruchach katolickich oraz w środowiskach pozaparafialnych i pozakościelnych. Dotychczas zgłoszonych do Sekretariatu zostało 191 koordynatorów z 222 parafii i innych środowisk kościelnych i pozakościelnych (w archidiecezji poznańskiej jest 414 parafii).
Sukcesy i problemy
Uczestnicy spotkania doszli do wspólnego wniosku, że droga synodalna w archidiecezji przebiega sprawnie i dobrze się rozwija, choć napotyka na poważne przeszkody z racji kolejnych fal pandemii oraz braku przekonania co do pożyteczności bądź oczekiwanej skuteczności drogi synodalnej ze strony niektórych środowisk, znaczących w Kościele osób świeckich i duchownych.
Zgodzono się, że droga synodalna realizowana jest w dużym pośpiechu – taki rytm nadała drodze Stolica Apostolska tłumacząc koniecznością jej jak najszybszego podjęcia. Wskazano, że jest to jedna a przyczyn sporych trudności, szczególnie w tych wspólnotach i parafiach, które mają już wyznaczony swój rytm działania i swoje plany duszpasterskie.
– Poważnym problemem jest także nadal silne kojarzenie Synodu o Synodalności z drogą synodalną w Kościele w Niemczech, do którego ksiądz arcybiskup ma poważne zastrzeżenia, a które wcześniej wyraził papież Franciszek – powiedział ks. Tykfer relacjonując przebieg spotkania. – Zespół synodalny w archidiecezji poznańskiej kieruje się więc przede wszystkim priorytetami wyznaczonymi przez Vademecum watykańskie, które przestrzega przed wykorzystaniem Synodu dla celów źle pojętej demokratyzacji Kościoła – dodał.
Owocem synodu większe zaangażowanie świeckich?
Zdaniem duchownego największą nadzieję budzi fakt, że tam, gdzie tworzą się grupy synodalne, w sposób widoczny uruchamiają się procesy synodalności Kościoła, tworzy się atmosfera wzajemnej gościnności i spotkania. Członkowie zespołu synodalnego i sekretariatu synodu wskazywali, że to wzajemne otwarcie przyniesie w przyszłości owoce w postaci większego zaangażowania osób świeckich w Kościele, wzrastającej – we współpracy z duchownymi – wzajemnej współodpowiedzialności za jego przyszłość oraz bardziej skutecznej misji ewangelizacyjnej.
Ks. Tykfer zaznaczył, że abp Gądecki pobłogosławił pracę zespołu i sekretariatu oraz przypomniał podstawowe zasady dobrze rozumianego rozeznawania prawdy objawionej w Kościele oraz posłuszeństwa głosowi Ducha Świętego. – Wskazał na potrzebę dobrze rozumianej odnowy w Kościele, która zawsze jest potrzebna, a jednocześnie przestrzegał przed takimi propozycjami zmian, które Kościołowi odbierałyby jego prawdziwą, ewangeliczną istotę – podsumował duchowny.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |