Projekt „Mickiewicz-Fusion” – nowe spojrzenie na twórczość wieszcza
Spektakl muzyczny i wystawa to główne punkty projektu „Mickiewicz-Fusion”, przygotowanego przez Książnicę Podlaską w Białymstoku. Zaplanowana na sobotni wieczór impreza ma pokazać wieszcza Adama Mickiewicza takim, jakim go widzą młodzi artyści.
Projekt „Mickiewicz-Fusion” realizowany jest w Roku Romantyzmu Polskiego, ogłoszonego przez Sejm RP.
„W naszym projekcie chcemy pokazać Mickiewicza, jakim widzą go młodzi artyści. Wydaje mi się, że taki nowoczesny przekaz, jaki proponujemy, zbliży Mickiewicza przede wszystkim do młodych pokoleń” – powiedziała na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz.
Mickiewicz się oddala
Podkreśliła, że postać Mickiewicza „coraz bardziej się od nas oddala”, a – jak dodała – to, co „mówił Mickiewicz w swoich utworach, możemy umieścić w naszej rzeczywistości”.
Widowisko słowno-muzyczne „#Mickiewicz” oraz wystawa grafik „Ballady miejskie” ma przybliżyć Mickiewicza oraz romantyczną poezję. Oba wydarzenia zaplanowano na sobotę wieczór w Książnicy Podlaskiej.
Jak podkreślają artyści tworzący spektakl, chodziło w nim przede wszystkim o to, żeby podejść do Mickiewicza w inny sposób.
>>> Wciąż za mało o poezji. O poezji chrześcijańskiej okiem zwykłego człowieka [FELIETON]
Ugryźć poezję
Mateusz Sacharzewski, odtwórca jednej z ról powiedział, że chcieli podjąć wyzwanie, by porozmawiać o Mickiewiczu i poezji z młodym odbiorcą. Dodał, że stworzyli nowoczesne aranżacje utworów wieszcza. „Nie chcemy po prostu powiedzieć: zobaczcie, Mickiewicz jest fajny. Chcemy porozmawiać o tym, jak można +ugryźć+ poezję w ogóle, na ile sposobów, po co ona jest tym, którzy piszą i tym, którzy mogą tego słuchać” – mówił.
Reżyser spektaklu Patryk Ołdziejewski określił go jako „transpoetycki”. „Mamy transową muzykę, mamy transowego Mickiewicza, w tym chcemy się zadurzyć, (…) w tej poezji poszukać tego, co nas dotyka, tzn. miłości, cierpienia, nadziei, wiary w to, że może będzie lepiej” – mówił Ołdziejewski. Wyjaśnił, że hasztag (#) w tytule ma trafić do młodych ludzi. „To język wypowiedzi młodych ludzi” – dodał.
Miejskie Ballady
Tekstami Mickiewicza inspirowana jest wystawa „Ballady miejskie”. Autor grafik, Mateusz Bielski, powiedział, że jest to interpretacja wieszcza poprzez – jak mówił – tzw. urban fantasy, czyli legend i podań, ale umiejscowionych współcześnie. „Możemy znaleźć wszystkie te rzeczy, które znamy i z ballad, i z powieści, i z opowieści o duchach, o strachach, które (…) cały czas są w naszej przestrzeni, mieszkają w mieście, są między nami” – mówił.
W ramach projektu „Mickiewicz-Fusion” zaplanowano też performatywne czytanie tekstów Mickiewicza oraz prelekcje popularnonaukowe. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |