Prośba o modlitwę w intencji deszczu
W związku z odczuwalną w Polsce suszą, ordynariusz warszawsko-praski wydał komunikat, w którym prosi wiernych o modlitwę o deszcz.
Zwrócił uwagę, że obecne tygodnie to czas zasiewów i ważnych prac polowych, w związku z tym opady są niezwykle potrzebne rolnikom i leśnikom. W komunikacie na stronie diecezji bp Romuald Kamiński przyznaje, że większość osób skupiła się w ostatnim czasie na kwestiach związanych z epidemią i jej skutkami. „Obok tego trudnego zagadnienia, patrzymy z pewnym niepokojem, że ostatnie miesiące były bardzo ubogie w wodę i już odczuwamy suszę, o czym szczególnie informują rolnicy i leśnicy” – zauważył w komunikacie biskup warszawsko-praski.
Przypomniał, że obecny czas wiązany jest z zasiewami i ważnymi pracami polowymi, a w związku z tym potrzebny jest deszcz. „Bardzo proszę zarówno Duszpasterzy, jak i każdego z Was – Czcigodni Diecezjanie o modlitwę we wspomnianej intencji” – napisał bp Kamiński.
Rząd informuje o projekcie specustawy, która ma przyśpieszyć inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą. Poinformował o tym w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Na walkę z suszą przeznaczonych zostanie dodatkowo ponad 150 mln zł. – Chcemy umożliwić szybką realizację dla inwestycji niezbędnych do zabezpieczenia naszego kraju przed coroczną suszą – powiedział minister. Według niego, dzięki nowym regulacjom wiele inwestycji wodnych uda się zrealizować znacznie szybciej, a to przełoży się na minimalizację niedoborów wody. – Specustawa ma skrócić okresy przygotowawcze do inwestycji, a także usprawnić procesy pozyskiwania wszelkiego rodzaju pozwoleń. Wkrótce ustawa zacznie procedurę legislacyjną – zapewnił Gróbarczyk.
W kraju gromadzimy i przetrzymujemy przez dłuższy czas ok. 4 mld metrów sześciennych wody, co stanowi ok. 6,5% objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Na całkowity odpływ rzeczny składa się woda dostarczana do koryta rzeki, m.in. w wyniku opadów czy topnienia śniegu. Zgodnie z planem podniesienia retencji ten współczynnik ma być dwukrotnie wyższy i wynieść ok. 15% w 2027 r. Program zakłada przeprowadzenie 94 inwestycji wodnych, m.in. budowę dużych i małych zbiorników retencyjnych. Ich wartość to ponad 12 mld zł.
Problemy rolników = droższa żywność
Rozległa susza w naszym kraju, którą sygnalizują meteorolodzy, może zmniejszyć produkcję żywności. – W Polsce jej nie zabraknie, ale ceny mogą wrosnąć – mówi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej sygnalizuje rozległą suszę, która może być także w tym roku w Polsce i może być dokuczliwa dla rolnictwa. Susza zwykle nie obejmuje terenu całej Polski m.in. ze względu na różne warunki glebowo-klimatyczne, ale dla niektórych regionów kraju może być znacząca.
Część rolników zwiększyła zasiewy ozimin, które są odporniejsze na wiosenne niedobory wody. A ze względu na bezśnieżną zimę i brak niskich temperatur na ternie całej Polski, wielu rolników dokonało siewów bardzo wcześnie, nawet w lutym. – Tu jeszcze jakichś dramatycznych sygnałów nt. niedoborów wody nie ma. W najgorszej sytuacji są ci, którzy opóźniali siewy zbóż jarych, w tym kukurydzy i do tej pory nie wykonali żadnych zabiegów przerywających parowanie. Narażają się oni na wyjątkowe ryzyko, że ta susza może zniszczyć całkowicie te uprawy – tłumaczył Ardanowski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |