Prymas do wykładowców i studentów: zachowajmy ducha pokory
Do pogłębiania wiedzy, ale z zachowaniem ducha pokory i prostoty, zachęcał dziś środowisko akademickie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Kto bowiem przyjął Mądrość, gdy się narodziła? Nie doktorzy prawa, uczeni w piśmie i mędrcy. Prostaczkowie – mówił.
Metropolita gnieźnieński przewodniczył 3 stycznia Mszy św. oraz złożył życzenia noworoczne wykładowcom i pracownikom uczelni wyższych. W homilii przypomniał pytanie papieża Benedykta XVI z podobnego spotkania z akademikami: kto był w noc Bożego Narodzenia w betlejemskiej grocie? I za papieżem odpowiedział: Nie doktorzy prawa, uczeni w piśmie i mędrcy. Byli tam Maryja, Józef i pasterze. Bóg objawił się prostaczkom.
Czy zatem warto studiować? Czy nie jest to wręcz szkodliwe, utrudniające poznanie prawdy? – pytał dalej Prymas i powołując się ponownie na papieża Benedykta odpowiedział, że warto, chodzi jednak o to, by pogłębiając wiedzę zachować ducha „prostaczków”, ducha pokory i prostoty. „Ileż razy baliśmy się zbliżyć do betlejemskiej groty, obawiając się, że może to być przeszkodą dla naszego krytycyzmu i dla naszej nowoczesności. Tymczasem w tej grocie każdy z nas może odkryć prawdę o Bogu i prawdę o człowieku, o sobie samym” – cytował dalej abp Polak dopowiadając, że czas Bożego Narodzenia jest na to kolejną szansą, jest zaproszeniem do otwarcia Jezusowi drzwi naszych umysłów i serc.
Arcybiskup gnieźnieński podkreślił również, że Bóg nie przyszedł na świat, aby nas ubezwłasnowolnić, czy w czymś zastąpić. Przyszedł, by – jak to trafnie ujął papież Franciszek – „wziąć odpowiedzialność za nadzieję, by obudzić naszą wrażliwość, by uczynić dla innych uczestnikami swej miłości, czułości i gościnności”.
Jezus bowiem – mówił dalej za Franciszkiem Prymas – nie jest władcą, ale jest uległy, nie jest agresywny, ale nastawiony pokojowo, nie pokazuje pazurów ani zębów w obliczu jakiegokolwiek ataku, lecz znosi cierpienie i jest ustępliwy. „Co to dla nas oznacza? – pytał abp Polak. – Co to oznacza dla Kościoła, dla nas dzisiaj, dla nas, którzy jesteśmy uczniami Jezusa, Baranka Bożego? Oznacza wprowadzenie niewinności w miejsce niegodziwości, miłości w miejsce siły, pokory w miejsce pychy, służby w miejsce prestiżu. To jest solidna praca! Praca i zadanie na dziś i na wszystkie dni nowego roku” – wskazał na koniec Prymas Polski.
Msze św. wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem celebrowali profesorowie i moderatorzy PWSD z rektorem ks. dr. Przemysławem Kwiatkowskim. Po Eucharystii odbyło się noworoczne spotkanie z krótkimi wystąpieniami, składaniem życzeń i łamaniem się opłatkiem.
Akademickie spotkania noworoczne organizowane są w Gnieźnie od wielu lat. Rokrocznie gospodarzem jest Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne. Obok wymiaru świątecznego są one również jedną ze sposobności do integracji środowiska akademickiego miasta św. Wojciecha.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |