Prymas Kościoła Anglii: przepraszamy za przemoc reformacji

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prymas Kościoła Anglii abp Justin Welby opublikował na początek Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan oświadczenie z prośbą o przebaczenie za przemoc, do jakiej doszło w czasie reformacji. Poinformowały o tym dzisiaj brytyjskie media i katolicki portal www.catholicculture.org.

W tym roku rozpoczynający się 18 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiega pod znakiem obchodów 500-lecia reformacji zapoczątkowanej przybiciem 31 października 1517 r. przez Marcina Lutra na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Największe Kościoły chrześcijańskie Wielkiej Brytanii obchodzą w duchu ekumenizmu również 500. rocznicę publikacji słynnego dzieła św. Tomasza Morusa pt. „Utopia”, w którym kreśli on wizję idealnego państwa i systemu społecznego.

Tomasz Morus, w języku angielskim Thomas More (1478-1535) był wybitnym humanistą i politykiem oraz obrońcą katolicyzmu w Anglii. W 1535 roku odmówił on uznania króla Henryka VIII za głowę kościoła angielskiego, za co został oskarżony o „najwyższą zdradę” i skazany na śmierć. Wchodząc na miejsce egzekucji, powiedział do zgromadzonych ludzi „Módlcie się, abym umarł w wierze katolickiej i aby król wierny tej wierze umarł”.

Kościół katolicki kanonizował Tomasza Morusa w 1935 r., równo 400 lat po jego śmierci. Papież Jan Paweł II, dostrzegając jego wpływ i zaangażowanie w sprawy społeczne i polityczne, ogłosił go patronem polityków. Współcześni Morusowi nazwali go „Człowiekiem na każdą godzinę”. Przez wieki był on wzorem dla wiernych zarówno Kościoła katolickiego, jak i anglikańskiego i jest w nich czczony jako święty męczennik.

Prymas Kościoła Anglii: przepraszamy za przemoc reformacji
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze