Fot. YouTube/ Klasztor Ojców Paulinów Jasna Góra

Prymas na Jasnej Górze: trzeba docierać do wszystkich

„Nie można ograniczać się do pięknego centrum, zamykać w świątyni. Trzeba iść, trzeba wychodzić, aby docierać do wszystkich” – mówił abp Wojciech Polak podczas nocnego czuwania pielgrzymów z archidiecezji gnieźnieńskiej na Jasnej Górze.

>>> Polski biskup odwiedził ukraińskie matki z dziećmi

Metropolita gnieźnieński przewodniczył o północy z niedzieli na poniedziałek mszy św. dziękczynnej za zakończoną niedawno dziesięciomiesięczną peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej. W pielgrzymce uczestniczyło ponad tysiąc wiernych i blisko 60 kapłanów.

Ikona Kościoła

>>> Cała Polska będzie modliła się za papieża Franciszka

W homilii, przywołując obraz wesela w Kanie Galilejskiej, prymas zauważył, że jest on ikoną Kościoła – w centrum jest miłosierny Jezus, który czyni znak; wokół zaś są uczniowie i Maryja, która prosi: zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie, Jego słuchajcie. To samo wezwanie słyszymy w Ewangelii czytanej w drugą niedzielę Wielkiego Postu, o przemienieniu Jezusa na Górze Tabor. Z posłuszeństwa temu wezwaniu rodzi się przemiana – nasza osobista, ale i przemiana Kościoła.

>>> Dziś żydzi świętują Purim

„Nawiedzenie to był czas słuchania – nie kogokolwiek i czegokolwiek, ale słuchania Jezusa. Po to przychodziliśmy, po to siadaliśmy u stóp Matki, by słuchać Jezusa. A teraz jesteśmy wezwani, by czynić, cokolwiek On nam powie” – wskazał abp Wojciech Polak. „Nawiedzenie – kontynuował – to była nasza góra Tabor. To był czas łaski”. By tego nie utracić trzeba, jak wskazywał w wielkopostnym orędziu papież Franciszek, słuchać – Jezusa, ale i siebie nawzajem. Trzeba cierpliwie wsłuchiwać się w cierpienia naszych sióstr i braci i przychodzić im z konkretną pomocą.

Na peryferia

„Każda parafia ma przecież swoje peryferie, obrzeża, niedostatki, którym trzeba zaradzić. Nie można się ograniczać do pięknego centrum, zamykać w świątyni. Trzeba iść, trzeba wychodzić, aby docierać do wszystkich. Wszyscy jesteśmy wezwani, aby dawać wyraźne świadectwo” – mówił prymas, modląc się, by nie zabrakło nam w tym odwagi, zrozumienia i cierpliwości. Msza św. sprawowana o północy w kaplicy cudownego obrazu była punktem centralnym archidiecezjalnej pielgrzymki nawiedzenia. Wcześniej wierni i przybyli z nimi duchowni modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego.

Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej zakończyło się 19 lutego, po 303 dniach peregrynacji. W tym czasie Maryja w znaku swojej cudownej Ikony nawiedziła 266 parafii, a także szpitale, więzienie, domy zakonne, seminarium duchowne, dom księży seniorów, a także dom prymasa Polski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze