fot. episkopat.pl

Prymas: nie bójmy się, jesteśmy w rękach Boga

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nie bójmy się. Jesteśmy w rękach Boga. On nie zostawia nas samych w momentach doświadczenia, choroby, czy cierpienia – podkreślił we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak.

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego biskupi polscy apelują, by w kościołach (w czasie mszy i innych nabożeństw) było najwyżej 50 osób. Zachęcają też do uczestnictwa w nich za pomocą transmisji w mediach i w internecie – w tej sprawie udzielają dyspensy. Prymas Polski – w telewizyjnym wywiadzie – mówił, że jego mama w tym czasie również nie uczęszcza do kościoła.

Dezynfekcja przystanków komunikacji miejskiej w Przemyślu, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Metropolita gnieźnieński podziękował wszystkim za odpowiedzialność i solidarność, a pracownikom służb medycznych za serce i odwagę. –  Gdyby miesiąc temu ktoś mi powiedział, że będziemy sprawować msze św. wielkopostne i nabożeństwa wielkopostne bez udziału wiernych – nie uwierzyłbym. Nie potrafiłbym nawet sobie tego wyobrazić. Jednak tak się stało. I jest to bolesnym faktem – podkreślił we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak dodał, „wiemy, że epidemia się rozszerza, że jest coraz więcej zakażonych i zmarłych. Nikt dziś nie jest w stanie powiedzieć, co będzie w najbliższych dniach, a może nawet i tygodniach. Dlatego chciałbym was wszystkich prosić o zachowanie ostrożności i spokoju – tak, jak dajemy temu świadectwo w tych ostatnich dniach”.

Nie bójmy się. Jesteśmy w rękach Boga. On nie zostawia nas samych w momentach doświadczenia, choroby, czy cierpienia. Pan nie przychodzi do nas jako epidemia. Pandemia nie jest karą zesłaną na nas przez Pana Boga. On jest miłością. Także tą, która w takich właśnie chwilach rodzi w nas, z takich trudnych wyzwań, miłość, sąsiedzką pomoc, solidarność, ale też odpowiedzialność i wzajemną modlitwę za siebie i modlitwę, gorącą modlitwę o ustanie epidemii. (abp Wojciech Polak)

Katedra gnieźnieńska, fot. Wikipedia

>>> Słowo przewodniczącego KEP – abp. Stanisława Gądeckiego – do wiernych, na czas pandemii koronawirusa

Prymas podziękował także wszystkim za solidarności i odpowiedzialność, a także za zrozumienie i dostosowanie się do ograniczeń. – Są one dla nas wszystkich trudne i bolesne, ale konieczne. Wiem, że pojawiają się również różne głosy, fałszywe informacje, a nawet przerażające proroctwa – proszę i apeluję: nie powielajmy ich – podkreślił. 

O swojej łączności w modlitwie informuje też metropolita poznański. Modlitwa różańcowa z kaplicy w domu abp. Stanisława Gądeckiego w najbliższych dniach będzie transmitowana na Facebooku. Przewodniczący KEP zachęca wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy o godz. 20.30 w intencji ustania pandemii koronawirusa.

Zobacz także
Wasze komentarze