Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prymas: odpowiedzią na krzywdę wykorzystania seksualnego niech będzie modlitwa, towarzyszenie i wrażliwość

Naszą odpowiedzią na krzywdę wykorzystania seksualnego niech będzie modlitwa, towarzyszenie i wrażliwość okazana osobom skrzywdzonym – napisał Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak w przesłaniu na dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele katolickim obchodzony jest dzień modlitwy i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. W tym roku obchodzony będzie w Polsce pod hasłem „Twórzmy wspólnotę ze zranionymi!”.

„Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia. Działania sprawców wpływają na ich poczucie własnej wartości i godności, a nadszarpnięte zaufanie do drugiego człowieka utrudnia budowanie relacji z innymi” – czytamy w przesłaniu abp. Polaka przekazanym w środę PAP.

>>> Benedykt XVI wobec plagi wykorzystywania seksualnego małoletnich [ANALIZA]

fot. cathopic/amor santo

Podkreślił, że cień tej krzywdy dotyka także przestrzeni wiary i zakrywa przed skrzywdzonymi oblicze Boga pełnego miłości. „Pojawiające się pytania – gdzie był wtedy Bóg? dlaczego nie uchronił mnie przed tym dramatem? czemu mimo błagania w modlitwie, by ten dramat się skończył, on nadal trwał? – są znakiem osamotnienia w tym cierpieniu (…). Jakże trudno sercu przepełnionemu bólem uwierzyć, że Bóg jest po jego stronie i że można liczyć na towarzyszenie i wsparcie wspólnoty Kościoła” – ocenił.

Zachęcił wszystkich do włączenia się w pierwszy piątek Wielkiego Postu w obchody modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej. Poinformował, że pomocą mogą być specjalnie przygotowane na tę okazję materiały duszpasterskie, które znajdują się na stronie wspolnotazezranionymi.pl.

>>> W piątek Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego

„Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – zaapelował abp Polak.

Przypomniał intencję, jaką na marzec wyznaczył papież Franciszka: „Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła zadanego im przez członków wspólnot kościelnych, aby w tym samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie”.

„Naszą odpowiedzią niech będzie modlitwa, towarzyszenie i wrażliwość okazana osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym. Twórzmy wspólnotę ze Zranionymi” – napisał.

W 2015 r. papież Franciszek zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach dni modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Konferencja Episkopatu Polski zorganizowała taki dzień w marcu 2017 r. Tego dnia w kościołach w całej Polsce odprawiane są nabożeństwa drogi krzyżowej wynagradzającej za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży. W Polsce pierwsze nabożeństwo pokutne, którego inicjatorem był koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP o. Adam Żak, odbyło się 20 czerwca 2014 r. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze