Prymas Polski do rolników: nikt nie jest samowystarczalny
Okazją do wspólnej modlitwy w katedrze gnieźnieńskiej i późniejszego świętowania była 125. rocznica powstania Wielkopolskiej Izby Rolniczej – najstarszej na ziemiach polskich oraz 25-lecie jej reaktywacji po okresie gospodarki socjalistycznej. Jubileusz – jak podkreślił Prymas – jest okazją do podziękowania, ale i odczytania na nowo wyzwań i znaków czasu w świetle Słowa Bożego.
>>>Te myśli Prymasa Tysiąclecia są dziś niezwykle aktualne
Wszyscy w jednej łodzi
„Czy nie przypomina nam ono, że w tak dramatycznych chwilach, w których przychodzi nam zmagać się z trudnościami i przeciwnościami, zdajemy sobie jeszcze lepiej sprawę z tego, że jesteśmy w jednej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, a jednocześnie ważni i niezbędni, wszyscy wezwani, by wiosłować razem, wszyscy potrzebujący wzajemnego pokrzepienia” – mówił abp Polak dopowiadając, że właśnie to poczucie wspólnoty losu leczy z niebezpiecznego indywidualizmu i pomaga docenić wartość współdziałania.
>>> Franciszek: „powołanie” nie jest słowem przeterminowanym
„Nie możemy iść naprzód każdy osobno, na własną rękę, ale tylko razem. Wtedy możemy się wspierać w drodze i oczekiwać również pomocy i wsparcia” – wskazał Prymas.
Przyznał również, że choć na przestrzeni lat charakter pracy rolników się zmienił, bo jak wszyscy są oni beneficjentami nowych technologii, które tak wydatnie naznaczają nasze życie, to jednak solidarność, wzajemna pomoc i współdziałanie pozostają niezmienną wartością, nikt bowiem nie jest samowystarczalny.
„Nie każdy sam i nie w pojedynkę, ale razem” – mówił dziś do wielkopolskich rolników @Prymas_Polski, prosząc o modlitwę za pogorzelców z Nowej Białej, na których rzecz przekazana zostanie także ofiarowana przez rolników składka >>> https://t.co/QMdtphmhCL pic.twitter.com/on6sTQLTP5
— Arch gnieźnieńska (@prymasowska) June 20, 2021
Ziemia wymaga troski
W kontekście odpowiedzialności i solidarności abp Wojciech Polak zwrócił także uwagę na pilną potrzebę troski o ziemię i środowisko naturalne, tak bezmyślnie dziś zanieczyszczane i egoistycznie eksploatowane.
„Ziemia istniała wcześniej niż my i została nam dana, a odpowiedzialność wobec ziemi należącej do Boga oznacza, że człowiek obdarzony inteligencją musi szanować prawa natury i delikatną równowagę między bytami tego świata” – powtórzył za papieżem Franciszkiem abp Polak.
W modlitwie pamiętano o pogorzelcach z Nowej Białej k. Nowego Targu, którzy w sobotnim pożarze stracili dobytek życia. Na prośbę Prymasa Polski na ich rzecz przekazana zostanie zebrana w czasie Mszy św. składka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |