Prymas Polski: krzyż to nie jest żaden polityczny manifest
„Krzyż to nie jest żaden polityczny manifest, żadna polityczna deklaracja. Krzyż to jest znak miłości Boga do człowieka i Kościół wezwany jest, by tą miłością żyć, by ją głosić i dawać o niej świadectwo” – mówił w piątek Prymas Polski abp Wojciech Polak w Ujściu, gdzie przewodniczył uroczystościom upamiętniającym pobyt w tym mieście św. Ottona z Bambergu – Apostoła Pomorza.
Święty Otton urodził się około 1060 roku. W młodym wieku był kapelanem na dworze księcia Władysława Hermana. Po powrocie do Niemiec został kanclerzem cesarza Henryka IV, a później biskupem Bambergu. W 1124 roku na prośbę Bolesława Krzywoustego przybył na Pomorze i doprowadził do przyjęcia chrześcijaństwa przez Pomorzan. A wyprawę swoją – jak przypomniał w homilii Prymas Polski – rozpoczął właśnie w Ujściu, głosząc na schodach miejscowego kościoła kazanie.
Jego misja – jak zauważył arcybiskup gnieźnieński – została starannie przygotowana, zarówno pod względem duchowym, jak i logistycznym. Ruszał do Pomorzan z pragnieniem „aby Chrystus zamieszkał przez wiarę w ludzkich sercach”. „Gdy więc święty Otton z Bambergu stawiał na Pomorzu krzyż, wznosił znak, że i tutaj nasz Bóg zwycięża przez miłość” – mówił Prymas Polski.
>>> Sondaż: 45 proc. badanych przeciw zdejmowaniu krzyży w ratuszu; za – 39 proc.
„Krzyż nie jest więc żadnym politycznym manifestem”, ani „polityczną deklaracją” ani też znakiem, że ktoś kogoś pokonał lub z kimś zwyciężył. „Krzyż ukazuje miłość Boga w swej najbardziej radykalnej formie, miłość posuniętą aż do granic ostateczności, aż do końca, aż do oddania za nas swego życia” – podkreślił Prymas. Przypomniał, że Kościół jest wezwany, by tą miłością żyć, by ją ukazywać światu, by dawać świadectwo miłości, która „przejawia się raczej w czynach niż w słowach”.
Nawiązując do obchodzonej 7 czerwca Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, Prymas powtórzył za papieżem Benedyktem XVI, że „w Jezusowym Sercu ukazuje się centrum chrześcijaństwa”. „To Serce zbawia, ale zbawia nas przez to, że się ofiaruje. Ukazuje miłość Boga, która po to, aby podnieść człowieka i go zbawić, aby dać mu nowe i pełne, wieczne życie” – tłumaczył abo Polak.
Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowało kilkunastu księży z archidiecezji gnieźnieńskiej, archidiecezji poznańskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wraz z biskupem pomocniczym tej ostatniej Krzysztofem Zadarko, który wskazał na wielowiekowe związki i współpracę wspomnianych diecezji. Obecni byli przedstawiciele władz i parafianie, którym za obecność dziękował proboszcz parafii ks. Bogdan Spychaj.
>>> Młodzi katolicy apelują do prezydenta Warszawy o zmianę decyzji w sprawie krzyży
Podczas obchodów w Ujściu abp Wojciech Polak poświęcił również nowo wybudowaną X stację Drogi Krzyżowej na Kalwarii Ujskiej.
Główne obchody 900-lecia misji chrystianizacyjnej Ottona z Bambergu organizuje diecezja koszalińsko-kołobrzeska, której święty biskup patronuje. Parafia w Ujściu, gdzie biskup misjonarz rozpoczynał swoją wyprawę przeprawiając się z Kraju Polan na Pomorze, włączyła się w program trwających uroczystości, których centralnym punktem będzie Msza św. celebrowana 9 czerwca w Białogardzie pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza z Warszawy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |