Fot. Flickr/Catholic Church England and Wales (CC BY-NC-ND 2.0)

Prymas Polski: Matko Pokoju, spójrz na wszystkie ofiary wojny

„Spójrz Matko na zalęknione i rozdzielone rodziny, na osoby starsze, na łzy uciekających i przerażonych dzieci. Ty znasz wszystkie nasze niepokoje. Pomóż nam przeżyć ten niespokojny czas z ufnością i wiarą” – mówił abp Wojciech Polak witając w Gnieźnie Matkę Bożą rozpoczynającą peregrynację po archidiecezji gnieźnieńskiej w znaku Jej Jasnogórskiego Wizerunku.

Uroczysta inauguracja nawiedzenia miała miejsce na początku Pierwszych Nieszporów o św. Wojciechu, sprawowanych w katedrze gnieźnieńskiej dziś wieczorem. Obraz wnieśli do bazyliki kanonicy Kapituły Prymasowskiej przy wtórze jasnogórskich fanfar i biciu dzwonu św. Wojciech. W tym samym czasie biły dzwony wszystkich kościołów archidiecezji. Chór Prymasowski wykonał „Bogarodzicę” na melodię gnieźnieńską. Pieśń ta towarzyszyła przygotowaniom do peregrynacji i teraz prowadzić będzie Matkę Bożą do kolejnych dekanatów i parafii.

>>> Tłumy ukraińskich uchodźców na prawosławnej liturgii i poświęceniu pokarmów

Procesja z Obrazem

„Święta Boża Wędrowniczko! (…). Potrzebujemy Twojego wstawiennictwa i Twojej opieki. Potrzebujemy Twego wrażliwego serca, które wysłucha naszych zbolałych serc i nauczy prawdziwie kochać. Potrzebujmy Twojego spojrzenia, by nasze oczy spotkały się z Twoimi oczami, z których wypływa tyle bliskości, czułości i zrozumienia” – mówił w modlitwie powitania abp Polak.

Prymas Polski nawiązał też do trwającej od blisko dwóch miesięcy wojny w Ukrainie, modląc się za wszystkie ofiary, rozdzielone rodziny, starców i dzieci uciekających przed zniszczeniem i śmiercią.

„Pani Jasnogórska, Ty znasz wszystkie nasze niepokoje. Pomóż nam ten niespokojny czas przeżyć z ufnością i wiarą. Wierzymy, że pragniesz wejść we wszystkie nasze niepokoje, bóle i cierpienia. Wiemy, że pragniesz wypraszać nam u Twego Syna dar pokoju. Gdzie Ty jesteś, tam zawsze wschodzi światło nadziei” – mówił metropolita gnieźnieński.

Prymas modlił się także za górników, którzy zaginęli w sobotę rano po wstrząsie w kopalni „Zofiówka” i za ich rodziny. „Przyjdź im z pomocą” – prosił Matkę Bożą abp Polak.

Na koniec, słowami kard. Stefana Wyszyńskiego, za którego beatyfikację w Gnieźnie w tych dniach odbywa się ogólnopolskie dziękczynienie, powtórzył: „Na Wzgórzu Lecha, w Gnieźnie orłów białych, jesteśmy tym mocniej zobowiązani dziękować Tobie za wszystko, co uczyniłaś przez wstawiennictwo swoje u Syna dla każdego Polaka, dla każdej Polki, dla każdej rodziny, dla całego Narodu, dla naszej Ojczyzny”.

fot. PAP/Paweł Jaskółka

W sobotę wieczorem i w niedzielę rano Obraz będzie niesiony ulicami Gniezna w procesji razem z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych i błogosławionych. Po niedzielnej sumie odpustowej pojedzie do Inowrocławia skąd rozpocznie wędrówkę po kolejnych parafiach.

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej potrwa w archidiecezji gnieźnieńskiej do 19 lutego 2023 roku. Archidiecezja gnieźnieńska uruchomiła specjalną stronę internetową nawiedzenie.archidiecezja.pl, gdzie publikowane będą zdjęcia i relacje z nawiedzin. Znaleźć tam też można kalendarium nawiedzenia, kilka tekstów historycznych, a także skrzynkę intencji i świadectw.

Uroczystość św. Wojciecha

Wcześniej w obchodzoną 23 kwietnia uroczystość św. Wojciecha Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. w intencji Gniezna i jego mieszkańców. W czasie liturgii delegacje czterech parafii otrzymały cząstki relikwii męczennika, który zginął z rąk Prusów dokładnie 1025 lat temu. Witając przybyłych na Eucharystię pielgrzymów, przedstawicieli lokalnych władz, osoby konsekrowane oraz licznych księży abp Wojciech Polak nawiązał do słów wypowiedzianych w Gnieźnie przez dwóch wielkich Polaków – św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, którzy wskazywali, że „święty Wojciech jest ciągle z nami i że dumni jesteśmy z Gniezna, jego miasta”.

„Pozostał w piastowskim Gnieźnie, pozostał w Kościele powszechnym, otoczony chwałą męczeństwa. Jest z nami na tym Lechowym Wzgórzu, w sercu tego świętowojciechowego miasta” – mówił Prymas dodając, że tak, jak pokolenia przed nami, tak i my dzisiaj jesteśmy dumni z Gniezna, ale jesteśmy też wobec Gniezna zobowiązani.

Podkreślił również, że Wojciech nie chciał szerzyć chrześcijaństwa ogniem i mieczem, ale słowem i przykładem. Jego wyprawa miała charakter pokojowy. Przekonany o sile krzyża odesłał towarzyszących mu wojów, a gdy umierał od ciosów pogan prosił towarzyszy, by się nie smucili bo: „Cóż mężniejszego, cóż piękniejszego nad poświęcenie miłego życia najmilszemu Jezusowi”.

„Do końca pozostał wierny przekonaniu, że pierwsze miejsce należy się Bogu, że najważniejsza jest wierność Jego słowu, że potrzeba, by dawać świadectwo o tym, co widzieliśmy i słyszeliśmy” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński przyznając, że to wymagająca, ale także piękna i konieczna lekcja dla nas wszystkich. „To wezwanie, dla każdego z nas – gdyż my wszyscy, każdego dnia stajemy w sytuacjach, w których musimy decydować, musimy rozstrzygać czy słuszne jest w oczach Bożych bardziej słuchać człowieka – samego siebie, albo drugich – niż Boga” – mówił na koniec bp Orchowicz.

Fot. Zbigniew Kotyłło – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74719673

Pod koniec liturgii Prymas Polski przekazał relikwie św. Wojciecha przedstawicielom czterech wspólnot parafialnych: parafii pw. św. Wojciecha w Barlinku (diecezja szczecińsko-kamieńska), parafii pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie (archidiecezja gnieźnieńska), parafii pw. św. Wojciecha w Puchałach (diecezja łomżyńska) oraz parafii pw. św. Wojciecha w Tyśmienicy (diecezja siedlecka). W czasie Mszy św. ogłoszono także nominację bp. Radosława Orchowicza kanonikiem gremialnym i zarazem prepozytem Kapituły Prymasowskiej. Przed nominacją biskupią w styczniu tego roku bp Orchowicz był proboszczem jednej z parafii w Inowrocławiu bez godności kanonika którejkolwiek z istniejących w archidiecezji gnieźnieńskiej kapituł.

Doroczne uroczystości świętowojciechowe to w Gnieźnie także imieniny miasta. Z tej okazji odbywa się szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym. Jednym z nich jest przegląd piosenki chrześcijańskiej, który powrócił w tym roku po pandemicznej przerwie i odbył się przy pomniku patrona miasta. Trwa również jarmark świętowojciechowy. Pielgrzymi i goście mogą także bezpłatnie zwiedzić zabytki Wzgórza Lecha m.in. katedrę i Muzeum Archidiecezjalne

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze