wiara

fot. cathopic

Prymas Polski: nasze życie nie kończy się grobem

Wniebowzięcie Maryi mówi nam, że nasze ziemskie życie ma przyszłość, że nie kończy się grobem, że jesteśmy przeznaczeni do życia – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który w sanktuarium maryjnym w Lutyni przewodniczył Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Odpust połączono z dziękczynieniem za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego.

W homilii Prymas Polski przypomniał, że koronacja obrazu Matki Bożej Lutyńskiej odbyła się 13 sierpnia 1972 r. – Była to niedziela. Wczesnym rankiem, z Warszawy, po Mszy św. odprawionej w kaplicy domowej, kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia wyruszał na koronację obrazu Matki Miłościwej do Lutyni. „Wybieramy się do Lutyni – zanotował w swoich codziennych zapiskach Pro memoria – na koronację obrazu Matki Najświętszej” – podkreślał celebrans.

Abp Wojciech Polak, fot. arch. gnieźnieńska

Zaznaczył, że w wygłoszonej homilii Prymas Tysiąclecia wskazywał wszystkim, że „nie wystarczy patrzeć na ziemię, trzeba patrzeć w niebo, gdzie króluje Niewiasta obleczona w słońce i trzeba Ją zaprosić, aby chodziła po polskiej ziemi, po polach, na których rośnie obficie przez Ojca Niebieskiego darowany nam chleb” – cytował metropolita gnieźnieński.

Za prymasem Wyszyńskim przekonywał, że cześć oddawana Matce Najświętszej jest ciągle aktualna. – „Niektórzy zastanawiają się – mówił tutaj, w Lutyni, w swej homilii w dniu koronacji obrazu Pani Miłościwej Prymas Tysiąclecia – czy też cześć do Matki Najświętszej jest dzisiaj aktualna. Możemy łatwo znaleźć odpowiedź – wskazywał sam Ksiądz Prymas – przecież wszyscy ludzie szukają czegoś w niebie, a Kościół ułatwia im tylko to szukanie, ukazując Świętą Bożą Rodzicielkę, Matkę Boga i naszą. A więc cześć ku Niej jest nadal aktualna, nadal ma swoje doniosłe, życiowe i wychowawcze znaczeni” – mówił abp Polak.

Nawiązując do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny akcentował, że Maryja jako pierwsza spośród nas, pierwsza wierząca, zdobywa niebo. – Wniebowzięcie Maryi mówi nam bowiem, że nasze ziemskie życie ma przyszłość, że nie kończy się grobem, że my, odrodzeni w chrzcie świętym z wody i Ducha Świętego, nie jesteśmy przeznaczeni do unicestwienia, ale do życia – stwierdził kaznodzieja.

fot. cathopic

Podkreślał, że Maryja pokazuje nam, że jeśli chcemy, aby nasze życie było szczęśliwe, na pierwszym miejscu trzeba postawić Boga. „Pamiętajmy – przypominał nam pięćdziesiąt lat temu tutaj, w Lutyni, Prymas Tysiąclecia – że rodzinie ludzkiej nie da się odebrać potrzeby patrzenia w niebo, nawet za cenę największych sukcesów na ziemi. Żadne osiągnięcia materialne nie zdołało dotychczas zaspokoić serca ludzkiego” – cytował hierarcha.

Wskazywał, że od Maryi musimy uczyć się pokory. – To prawda, że do nieba idziemy przez ziemię. Tutaj pracujemy, tutaj się trudzimy i tutaj zmagamy. Tutaj musimy stawiać czoła różnym wyzwaniom. Musimy jednak zrozumieć, że tym, który kieruje naszym życiem i nas prowadzi jest Bóg. Od Maryi możemy się nauczyć więc prawdziwej pokory życia – mówił Prymas Polski.

Akcentował, że Matka Boża przypomina nam, że pośród zwyczajnych trudów dnia codziennego idziemy, jak Ona, do nieba. – Dziękujemy dziś przed Bogiem za Maryję. Dziękujemy za Jej drogę do nieba. Dziękujemy za Jej wniebowzięcie. I dziękujemy za Jej obecność tutaj, na tej ziemi, pośród pól i lasów. Dziękujemy i w dniu złotego jubileuszu koronacji Matki Miłościwej, jeszcze raz za Prymasem Tysiąclecia powtarzamy: „niech was prowadzi wasza Matka, Matka Boża Miłująca, łaskawa, wierna Chrystusowi, obecna w Misterium Chrystusa i Kościoła, Prawzór Kościoła Bożego” – powiedział abp Polak.

Jako wotum wdzięczności pobytu u Maryi Matki Bożej Miłościwej w Lutyni Prymas ofiarował medal 600-lecia Prymasostwa jako znak szczególnej łączności z Prymasem Tysiąclecia bł. kard. Stefanem Wyszyńskim. Podczas odpustu poświęcił też zioła i kwiaty.

W diecezji kaliskiej w sanktuariach z wizerunkami Matki Bożej koronowanymi przez kard. Wyszyńskiego sprawowane były Msze św. dziękczynne za jego beatyfikację. Pierwsze dziękczynienie odbyło się 8 grudnia 2021 r. w sanktuarium w Skalmierzycach, drugie miało miejsce 22 maja w Żegocinie, trzecie – 5 czerwca w Tursku, czwarte – 16 lipca w Golinie.

Świątynia w Lutyni wybudowana została w latach 1801-1802 przez dziedzica Lutyni, Józefa Otuskiego. W ołtarzu głównym mieści się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII w. namalowany na płótnie przez nieznanego autora (ozdobiony sukienką drewnianą z 1 poł. XVIII w.), zasłonięty przez obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIX w. Jest on od wieków celem pielgrzymek (15 sierpnia) i jako uznany za cudowny został koronowany 13 sierpnia 1972 roku przez prymasa Stefana Wyszyńskiego za pozwoleniem papieża Pawła VI.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze