PAP/Piotr Nowak

Prymas Polski przed wizytą abp. Scicluny: chcemy kompetentnie pomagać skrzywdzonym

Nadzieję na to, że wizyta abp. Scicluny z Watykanu pomoże Kościołowi w Polsce mierzyć się problemem wykorzystywania seksualnego małoletnich powiedział abp Wojciech Polak. Prymas Polski przyznał, że wyzwaniem dla Kościoła w naszym kraju jest odchodzenie młodych ludzi od praktyk religijnych.

Abp Charles Scicluna, sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary będzie 14 czerwca gościem zebrania Konferencji Episkopatu Polski w Wałbrzychu. Arcybiskup Malty w imieniu papieża koordynuje na całym świecie działania na rzecz walki z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich przez duchownych.

Prymas Polski wyraził nadzieję, że gość z Watykanu wyjaśni nowy dokument papieża Franciszka, czyli motu proprio „Vos estis lux mundi”, które obowiązuje w całym Kościele katolickim od 1 czerwca br. Przypomnijmy, że dokument ten m.in. przewiduje możliwość wszczęcia przez metropolitę postępowania, którego celem jest zbadanie prawidłowości działań biskupów z jego metropolii w sprawie przypadku molestowania seksualnego.

abp Charles Scicluna

fot. YouTube

Czego spodziewa się Prymas Polski po wizycie Scicluny?

Delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży spodziewa się, że gość Episkopatu wyjaśni polskim biskupom kwestie praktycznego zastosowania zapisów tego dokumentu. Oczekuje także, że – w duchu papieża Franciszka i marcowego szczytu w Watykanie – abp Scicluna ukaże szerszą perspektywę podejścia do osób wykorzystywanych seksualnie przez niektórych duchownych.

Prymas wyraził nadzieję, że spotkanie z watykańskim hierarchą pomoże nie tylko zaradzić temu przestępstwu i grzechowi, ale, jak zaznaczył, „przede wszystkim w jaki sposób pomagać osobom skrzywdzonym przez duchownych, aby nasza pomoc była bardziej kompetentna”. Abp Polak oczekuje, że dyskusja będzie dotyczyła również przygotowanych i realizowanych w Polsce programów prewencyjnych. Programy te zostały przesłane abp. Sciclunie, żeby mógł się z nimi zapoznać – poinformował metropolita gnieźnieński.

Zapytany o to, czy nie obawia się, iż sytuacja Kościoła w Polsce rozwinie się podobnie jak w Irlandii, gdzie w krótkim czasie doszło do wielkiego spadku praktyk religijnych, Prymas odparł: „Myślę, że publikowane ostatnio przez CBOS badania dotyczące religijności młodzieży pokazują nie tyle nagłe tąpnięcie, tylko wskazują na sytuację, która ciągle staje się wyzwaniem, na pewne odchodzenie od praktyk religijnych młodych ludzi”.

Zdaniem abp. Polaka, głównym wyzwaniem dla Kościoła jest ciągle podejmowanie dzieła ewangelizacji. „To jest nasza odpowiedź i to jest, myślę, jedyna droga także na wszelkiego rodzaju wyzwania, kryzysy, trudności, które pojawiają się w Kościele” – powiedział KAI abp Wojciech Polak.

Wizyta abp. Charlesa Scicluny jest głównym punktem programu zebrania plenarnego KEP w Wałbrzychu i Świdnicy. Odbędzie się ono w dniach 13 i 14 czerwca. Gość z Watykanu będzie gościem obrad w piątek 14 czerwca.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze