Prymas: XI Zjazd Gnieźnieński wpisze się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Trzydniowy XI Zjazd Gnieźnieński wpisze się w tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – zaznaczył prymas Polski abp Wojciech Polak, zapowiadając spotkanie podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie. Patronat przyjął prezydent Andrzej Duda.

„Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” – pod takim hasłem odbędzie się w Gnieźnie 21-23 września XI Zjazd Gnieźnieński. Spotkanie objął patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, który weźmie też udział w otwarciu zjazdu.

Jak podkreślił prymas, że w większości zjazdy odbywały się w marcu, nawiązując bardziej do historycznej daty 13 marca pierwszego zjazdu w 2000 roku. „Natomiast poprzedzamy też pewne ważne wydarzenia, np. ostatni X Zjazd Gnieźnieński poprzedzał wydarzenie 1050-lecia chrztu Polski, który obchodziliśmy w kwietniu. Więc siłą rzeczy był w marcu. Tym razem, kiedy patrzymy na 11 listopada, starając się w ten sposób uchwycić kalendarz tegorocznych wydarzeń, to wrzesień poprzedza to listopadowe święto 100-lecie niepodległości – święto wolności” – wyjaśnił abp Polak.

Nawiązując do myśli przewodniej, prymas powiedział, że w czasie XI Zjazdu Gnieźnieńskiego chodzi o podjęcie na różnych poziomach, zwłaszcza na poziomie „metaetycznym”, jeszcze bardziej fundamentalnym, refleksji, „co znaczy być człowiekiem wolnym”.

„W Jezusie Chrystusie otrzymujemy dar bycia ludźmi wolnymi. Ale wiemy, że wolność to nie jest tylko zdolność do wyboru między różnymi sytuacjami. Wolność nie ogranicza się jedynie do posiadania możliwości wielokrotnego takiej czy innej rzeczywistości. Wolność jest także do zagospodarowania, wolność jest zadaniem, a przede wszystkim jest wezwaniem do odpowiedzialności, do bycia ludźmi wolnymi w sposób twórczy i odpowiedzialny” – podkreślił abp Polak.

Dodał, że dlatego, kiedy myślimy o Europie ludzi wolnych, to myślimy właśnie o „Europie ludzi, którzy są z jednej strony twórczy, którzy są zdolni zagospodarować przestrzeń życia, w której na danym etapie historii się znajdują, w sposób odpowiedzialny i w sposób także nacechowany tym, co płynie z chrześcijańskiego przekazu Ewangelii: miłość do drugiego człowieka, solidarność, praca wspólna, współtworzenie tych przestrzeni wolności, zabudowywanie tych wolności wspólnie”

Jak poinformowali organizatorzy zjazdu, podobnie jak poprzednie także tegoroczny będzie miał charakter ekumeniczny i międzynarodowy. Zgromadzi chrześcijan różnych wyznań, liderów stowarzyszeń, wspólnot i środowisk kościelnych, polityków, duchownych i ludzi nauki, którzy podejmą refleksję nad wolnością i źródłami nadziei dla Polski i Europy. Trzydniowe spotkanie wypełnią panele dyskusyjne, debaty, spotkania warsztatowe i modlitwa. Będą się odbywały tradycyjnie w dwóch sąsiadujących gmachach I Liceum Ogólnokształcącego i gnieźnieńskiego Kolegium Europejskiego.

Udział w spotkaniu wezmą przedstawiciele kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, której prezes wraz z Prymasem Polski tradycyjnie otworzy obrady. Po śmierci abp. Jeremiasza zrobi to po raz pierwszy bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Wspomnianej przez abp. Wojciecha Polaka dyskusji na temat źródeł wolności i nadziei dla Polski i Europy towarzyszyć będzie refleksja historyczna, nawiązująca do 100-lecia niepodległości Polski. Wśród zaproponowanych tematów jest wiele aktualnych i wzbudzających emocje, jak choćby kryzys migracyjny, uchodźcy, patriotyzm i miejsce Polski w Europie. 

Wśród zaproszonych do Gniezna gości i prelegentów są m.in. kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, prof. Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej, dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, prof. Rocco Buttiglione, filozof, polityk, znawca myśli kard. Karola Wojtyły, oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty Sant’Egidio, która obchodzi w tym roku 50-lecie. W debatach udział wezmą świadkowie wiary, społecznicy, politycy, komentatorzy, ludzie zaangażowani w szeroko rozumianą działalność publiczną.

Niebawem – jak poinformowali organizatorzy – uruchomiona zostanie strona internetowa XI Zjazdu Gnieźnieńskiego z panelem zgłoszeniowym.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze