Przed szczepieniem na Covid-19 kwestionariusz pacjenta można wypełnić online
Nie jak dotychczas, bezpośrednio w punkcie szczepień, ale online, na Internetowym Koncie Pacjenta będzie można wypełnić kwestionariusz osobowy przed szczepieniem na Covid-19 – poinformowała rzeczniczka łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Anna Leder.
Teraz pacjent – jak poinformowała rzeczniczka – może wypełnić kwestionariusz badania przed szczepieniem przeciwko COVID-19 na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).
Lekarz lub inny pracownik medyczny kwalifikuje pacjentów do szczepienia na podstawie m.in. wstępnego kwestionariusza badania przesiewowego zawierającego m.in. pytania o stan zdrowia, przebyte choroby i objawy wskazujące na prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem – napisano w komunikacie NFZ.
Wcześniej – jak tłumaczono – pacjent albo wypełniał kwestionariusz w punkcie szczepień bezpośrednio przed zabiegiem, albo drukował dokument w domu i przychodził z wypełnionym formularzem, ale teraz można go wypełnić online i wysłać do punktu szczepień.
Pacjent musi zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie www.pacjent.gov.pl. i wejść w zakładkę „Profilaktyka”.
>>> Loteria Programu Szczepień: do wygrania m. in. samochody i ponad dwa miliony złotych
Ważne, aby kwestionariusz, wraz ze zgodą na szczepienie, potwierdzić i podpisać za pomocą profilu zaufanego lub innego certyfikatu, m.in. podpisem kwalifikowanym lub e-dowodem. Podpisanie – jak przypomina NFZ – jest równoznaczne z przesłaniem kwestionariusza. Wtedy też punkt szczepień ma dostęp do wypełnionego formularza.
„To rozwiązanie rekomendowane dla osób zdrowych, które nie mają chorób przewlekłych. Przyspiesza procedurę szczepienia, jest wygodne dla pacjentów, nie ma potrzeby uzupełniania dokumentacji w punkcie szczepień – podkreślił dyrektor Centrum e-Zdrowia Jarosław Kieszek. „Należy jednak pamiętać, aby dokument online wypełnić nie wcześniej niż 24 godziny przed planowaną iniekcją” – przypomniał
Urzędnicy przekazali, że jeżeli pacjent, wypełniając kwestionariusz, potwierdzi, że ma objawy COVID-19 lub jest ozdrowieńcem – to nie może zatwierdzić kwestionariusza i go wysłać. Nie można też w ten sposób wypełnić kwestionariusza za 16-latka lub 17-latka.
Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dzięki której pacjent może szybko i bezpiecznie sprawdzić informacje o zdrowiu swoim, swoich dzieci lub osoby, która go do tego upoważniła. Z aplikacji korzysta z ponad 8,7 mln Polaków.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |