Przedstawiciel episkopatu Austrii wraz z delegacją PDM z wizytą solidarności w Ukrainie
Delegat Konferencji Biskupów Austriackich, wikariusz generalny Kościoła Wschodniego w Wiedniu, ks. Jurij Kolasa, wraz z delegacją Papieskich Dzieł Misyjnych rozpoczęli 22 kwietnia kilkudniową wizytę solidarności w Ukrainie. Delegacja odwiedzi liczne projekty pomocowe, które są wspierane lub finansowane przez Konferencję Biskupów Austrii i Papieskie Dzieła Misyjne („Missio”) tego kraju.
W związku z podróżą ks. Kolasy przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich, arcybiskup Franz Lackner, podkreślił w rozmowie z agencją katolicką Kathpress nieustanną solidarność austriackich biskupów z Ukrainą i narodem ukraińskim. „Inwazja Rosji na Ukrainę i związane z nią cierpienia są poważną niesprawiedliwością, która nieustannie musi być nazywana po imieniu”, powiedział abp Lackner. Celem wszystkich wysiłków musi być jak najszybsze zakończenie przemocy i sprawiedliwy pokój. „Ponieważ koniec wojny nie jest niestety obecnie widoczny, niezbędna jest dalsza pomoc i solidarność, by ludzie mogli tam przeżyć”, stwierdził arcybiskup Salzburga.
>>> Setki nieletnich w szeregach band pustoszących Haiti
Wraz z delegacją „Missio” wikariusz generalny Kolasa odwiedzi między innymi Użgorod, Lwów, Drohobycz i Tarnopol. Program obejmuje spotkania z biskupami, kierownikami Caritas i innymi pracownikami kościelnymi, ale przede wszystkim z wieloma osobami korzystającymi z austriackiej pomocy kościelnej. Ks. Kolasa odwiedzi ośrodki dla uchodźców, domy dziecka, szpitale, ośrodki dla bezdomnych i ośrodki rehabilitacyjne.
Dyrektor krajowy „Missio”, ks. Karl Wallner powiedział agencji Kathpress, że od wybuchu wojny Papieskie Dzieła Misyjne coraz częściej wspierają kościelne programy pomocowe na Ukrainie z własnych funduszy. Ponadto od dłuższego czasu działa na Ukrainie fundacja „Pro Europa”, która funkcjonuje przy „Missio” i jest finansowana przez Konferencję Episkopatu. Razem pomagają najlepiej, jak potrafią. Ks. Wallner z uznaniem podkreślił, że fundusze są skutecznie wykorzystywane przez partnerów kościelnych w terenie. Ponadto „istnieje element ludzki i duchowy, który łączy Austrię i Ukrainę”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |